avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordarea celui de al 13-lea salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordarea celui de al 13-lea salariu

Buna ziua! As vrea sa cunosc exact cum se acorda al 13 lea salariu , in ce baza si daca intra in calcul si perioada in care angajata s-a aflat in cele 126 de zile de concediu de maternitate ( prenatal si postnatal ). Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:10, 14 Iulie 2010
ART. 25
(1) Pentru activitatea desfasurata, personalul beneficiaza de un premiu anual egal cu media salariilor de baza sau a indemnizatiilor de incadrare, dupa caz, realizate in anul pentru care se face premierea.
(2) Pentru personalul care nu a lucrat tot timpul anului, premiul anual se acorda proportional cu perioada in care a lucrat, luandu-se in calcul media salariilor de baza brute lunare realizate in perioada in care a desfasurat activitate.
(3) Premiile anuale pot fi reduse sau nu se acorda in cazul persoanelor care in cursul anului au desfasurat activitati profesionale nesatisfacatoare ori au savarsit abateri pentru care au fost sanctionate disciplinar. Aceste drepturi nu se acorda in cazul persoanelor care au fost suspendate sau inlaturate din functie pentru fapte imputabile lor.
(4) Plata premiului anual se va face pentru intregul personal salarizat potrivit prezentei legi, incepand cu luna ianuarie a anului urmator perioadei pentru care se acorda premiul.
Eu am revenit din concediu de îngrijire în 6 iunie 2008.Al 13-lea salariu l-am primit în următorul an începând cu data la care am revenit la post, adică 6 luni plus diferenţa de zile din luna iunie. Pentru cei care, de exemplu, au avut contract de muncă pe perioadă determinată şi nu s-au mai angajat din septembrie (vorbesc despre învăţământ), au avut dreptul la al 13-lea salariu pe perioada ianuarie-august cât au lucrat.
Depinde unde aţi fost angajată (bugetar sau la o firmă) după caz.
Dvs ati primit acel al 13-lea salariu, evident proportioanl cu timpul lucrat, ptr ca la data la care acest salariu s-a acordat erati in activitate.
Lucrati in firma, nu incetaseti raporturile de munca.
maria_cseh a scris:

Eu am revenit din concediu de îngrijire în 6 iunie 2008.Al 13-lea salariu l-am primit în următorul an începând cu data la care am revenit la post, adică 6 luni plus diferenţa de zile din luna iunie. Pentru cei care, de exemplu, au avut contract de muncă pe perioadă determinată şi nu s-au mai angajat din septembrie (vorbesc despre învăţământ), au avut dreptul la al 13-lea salariu pe perioada ianuarie-august cât au lucrat.
Depinde unde aţi fost angajată (bugetar sau la o firmă) după caz.
la patroni este al 13-lea salariu sau nu

Alte discuții în legătură

Al 13 - lea salariu Allynia Allynia As dorii sa stiu daca se da sau nu se da al 13-lea salariu pe 2009. Este hotararea ordonatorului de credite? Multumesc! (vezi toată discuția)
Al 13-lea salariu in concediul de crestere al copilului carmen-luca carmen-luca Lucrez la spital ca asistenta .Din data de 5 ianuarie 2009 sunt in Concediul de crestere a copilului . La servici toate colegele mele au luat luna aceasta ... (vezi toată discuția)
Prima de vacanta carmen a carmen a Se acorda prima de vacanta in anul 2010? (vezi toată discuția)