Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, As dori sa stiu care este termenul legal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, As dori sa stiu care este termenul legal pentru deschiderea ...

Buna seara,

As dori sa stiu care este termenul legal pentru deschiderea unei succesiuni. Mentionez ca tatal meu a decedat de curand iar eu si fratele meu suntem mostenitorii legali. Insa eu locuiesc in Germania de cativa ani, relatia dintre mine si fratele meu nu este una tocmai stransa, si ma gandesc ca va exista posibilitatea ca acesta sa inceapa procedurile legate de succesiune fara a sti eu. Momentan din cauza situatiei la nivel mondial, nu am cum sa ajung in Romania. Daca acesta va incerca si reusi cumva sa ma deposedeze de dreptul meu legal, exista posibilitatea ca eu sa atac in instanta acea succesiune?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Tudor Daniel
Buna,
Iti multumesc pentru mesaj si compasiune in egala masura.
Stiu, si tocami din acest motiv incerc sa fac ceva in acest sens. NU am incredere din pacate, stiu ca fratele meu mi-a mai tras teapa in trecut, l-a folosit pe tatal nostru la maxim, financiar vorbind, fara sa ii acorde nici macar un minim ajutor. In vara cand l-am vizitat pe tata l-am gasit intr-o stare deplorabila, flamand la propriu.
Am sa vad cum am sa procedez, sper sa rezolv ceva, ba chiar sa si ajung in tara cat mai curand posibil.
Multumesc inca o data, numai bine!