Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua, tatal meu a decedat acum o luna ,mai este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua, tatal meu a decedat acum o luna ,mai este in viata ...

buna ziua, tatal meu a decedat acum o luna ,mai este in viata mama mea iar noi suntem 2 frati,as dori va rog sa-mi spuneti daca in aceasta situatie ar trebui facuta declaratia de acceptare a succesiunii dupa tatal meu? si care este termenul in care ar trebui facuta.
Multumesc!
Nu asteptati faceti declaratia pana intr un an de la data decesului.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
multumesc pentru raspuns,aceasta declaratie inseamna si inceperea procedurii de succesiune sau sunt 2 situatii diferite pot face declaratia si mai tarziu succesiunea
o pot face separat sau trebuie sa fim toti 3 ?
multumesc
Declaratia o faceti mergand singur la notar,succesiunea o dezbateti mai tarziu.
multumesc pentru raspuns.
declaratia trebuie sa o faca si mama sau doar noi copiii?
Toti mostenitorii (sotia supravietuitoare si cei doi copii), care au pretentii la succesiune si doresc sa o accepte