avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua, tatal meu a decedat acum o luna ,mai este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua, tatal meu a decedat acum o luna ,mai este in viata ...

buna ziua, tatal meu a decedat acum o luna ,mai este in viata mama mea iar noi suntem 2 frati,as dori va rog sa-mi spuneti daca in aceasta situatie ar trebui facuta declaratia de acceptare a succesiunii dupa tatal meu? si care este termenul in care ar trebui facuta.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:23, 19 Noiembrie 2020
Nu asteptati faceti declaratia pana intr un an de la data decesului.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Noiembrie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
multumesc pentru raspuns,aceasta declaratie inseamna si inceperea procedurii de succesiune sau sunt 2 situatii diferite pot face declaratia si mai tarziu succesiunea
o pot face separat sau trebuie sa fim toti 3 ?
multumesc
Declaratia o faceti mergand singur la notar,succesiunea o dezbateti mai tarziu.
multumesc pentru raspuns.
declaratia trebuie sa o faca si mama sau doar noi copiii?
Toti mostenitorii (sotia supravietuitoare si cei doi copii), care au pretentii la succesiune si doresc sa o accepte

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine mosteneste ? doar copii sau si rudele de gr 1 mirelahanganu mirelahanganu Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu un sfat . Dupa moartea unuia dintre parinti ( proprietari ai unui aparatament ) cu doi copii majori , mama in viata si ... (vezi toată discuția)
Succesiune, obligatiile copiilor fata de parintele supravietuitor ancuta ursulet ancuta ursulet Tatal meu a decedat. Am ramas ca mostenitori mama si patru copii. Cheltuielile de inmormantare le-am suportat, cu mari discutii, toti copiii. Avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii sufletel2011 sufletel2011 parintii mei au construit o casa pe terenul mostenit de tatal meu de la parintii lui(bunicii mei)mama a murit acum 13ani.imediat dupa un an tata sa ... (vezi toată discuția)