avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua.! Am fetița de 12 ani care de un an jumate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua.! Am fetița de 12 ani care de un an jumate sa mutat ...

Bună ziua.! Am fetița de 12 ani care de un an jumate sa mutat cu tatăl ei in Spania ,tatăl ei fiind recăsătorit, amândoi am cazut la o înțelegere că fiica noastră să meargă să locuiască și cu tatăl ei deoarece vroia să vadă cum este acolo ,specific că totul a fost pe cale foarte amiabilă, acolo fetița merge la școală am inteles că primește un fel de alocație sau ceva drepturi bănești de care dispun în Spania,fostul soț neavând pretenție de pensie alimentară de la mine deoarece am cazut la convenția asta să vedem cum se simte fetița eu avand o in intretinere pana la 10 ani jumate nu am dorit să o opresc fiind de buna credinta, eu sunt in Romania din relația actuală am o fetiță de 4 ani și nu am nici un venit .
Acum fostul soț vrea pensie alimentară sau trimit in Spania ce se poate face ,fetița primește bani acolo alocație,venituri sociale ..multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:06, 18 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inteleg ca aveti un alt copil, dar si celalalt trebuie intretinut de ambii parinti. Nu inteleg ce inseamna „eu avand o in intretinere pana la 10 ani jumate nu am dorit să o opresc fiind de buna credinta”, inseamna ca ati incasat pensie sau ca ati platit pensie?
Nu este relevant ca aveti sau nu venituri, legea romana spune ca plateste pensie acela care are venituri sau ar putea sa le obtina. Din munca, salariu etc. Va puteti lua un job. negociati cu tatal copilului.
El mi-a platit 300 de lei 3 ani primul an l-am inteles fiindca nu avea bani iar următori ani să mutat în Spania cu actuală și mi-a platit 316 lei ,deoarece spunea că nu are ..
Acum fata stă în Spania împreună cu el ,și spune că primește bani de acolo ,nu stiu cat și cum..
Eu nu am avut intenția să ii dau copilul de tot ,doar să vadă cum e și cu tatăl ei deoarece eu mereu am ținut să aibă o buna relatie cu acesta.
Liliana Gradinaru a scris:

Inteleg ca aveti un alt copil, dar si celalalt trebuie intretinut de ambii parinti. Nu inteleg ce inseamna „eu avand o in intretinere pana la 10 ani jumate nu am dorit să o opresc fiind de buna credinta”, inseamna ca ati incasat pensie sau ca ati platit pensie?
Nu este relevant ca aveti sau nu venituri, legea romana spune ca plateste pensie acela care are venituri sau ar putea sa le obtina. Din munca, salariu etc. Va puteti lua un job. negociati cu tatal copilului.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Primeste alocatie de stat si alte chestiuni care nu tin loc de intretinerea parintilor. Negociati. Ar fi cam 220 de lei raportat la minimul pe economie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara Lavynia7 Lavynia7 Buna ziua!Am divortat la notar,în urma cu 4 ani,custodie comuna,fetita a ramas bineînteles la mine,mama ei.Tot atunci am stabilit cu tatal suma de 350 lei ... (vezi toată discuția)
Bună seara! am o întrebare vă rog mult! am o fetiță de 14 ... Patisia Patisia Bună seara! Am o întrebare vă rog mult! Am o fetiță de 14 ani care lucueste cu tatăl ei in Spania eu fiind divorțată de tatăl ei ,am convenit în ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara MisteriosulDCO MisteriosulDCO Buna ziua! Povestea mea incepe cu fosta nevasta, cu care am fost casatorit 7 ani, in urma casatoriei a rezultat o fetita. in urma cu 2 ani jumatate am ... (vezi toată discuția)