Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul ...

Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul trebuie sa se prezinte la notar pt a se incheia actele de vanzare-cumparare asupra terenului. Arendasul si-a exercitat dreptul de preemtiune doar ca arendatorul sa nu il vanda altcuiva si acum doreste doar sa
incurce arendatatorul fara a cumpara terenul.
Se poate actiona in instanta sau ce se poate face ca sa piarda dreptul de preemtiune ?
Multumesc!
Se poate un raspuns ?
Multumesc