avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul ...

Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul trebuie sa se prezinte la notar pt a se incheia actele de vanzare-cumparare asupra terenului. Arendasul si-a exercitat dreptul de preemtiune doar ca arendatorul sa nu il vanda altcuiva si acum doreste doar sa
incurce arendatatorul fara a cumpara terenul.
Se poate actiona in instanta sau ce se poate face ca sa piarda dreptul de preemtiune ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Myshtic , utilizator 09:30, 19 Noiembrie 2020
Se poate un raspuns ?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul ... Myshtic Myshtic Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul trebuie sa se prezinte la notar pt a se incheia actele de vanzare-cumparare asupra terenului. ... (vezi toată discuția)
Contractul de arenda poate bloca vanzarea ? dory.na dory.na Buna ziua, Ma confrunt cu o problema.Am incheiat cu un " nene " un contract de arendare al unui teren agricol,conform acestui contract acel "nene" are drept ... (vezi toată discuția)
Incheiere de certificare Dumies Dumies Am notificat arendasul in vederea exprimarii pozitiei lui ca si drept de preemtiune. Nu s-a prezentat la notariat cu toate ca a semnat de primire ... (vezi toată discuția)