Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am inchiriat in luna octombrie ac ,in baza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am inchiriat in luna octombrie ac ,in baza unui contract ...

Buna ziua,
Am inchiriat in luna octombrie ac ,in baza unui contract de inchiriere pe termen de un an,o casa si curta aferenta,propietaru mi-a solicitat 0 chirie in avans si ca garantie, doua chirii,pe care l-am achitat la semnarea contractului.Contractul prevede ca fiecare poate intrerupe derularea contractului cu preaviz de 30 de zile.Dupa 2 luni( pe 18 noi. ac) mi-a transmis o notificare pe e- mail, ca intrerupe unilateral contractul si solicita sa parasesc casa dar dupa ce trec cele 30 de zile de preaviz,.adica pe 18dec.
Deoarece mi-a facut multe sicane de la inceput,am fost de acord sa parasim propietatea dupa 15 zile de la notificare,adica pe 30 noi.ac pentru a numai plati chirie si luna urmatoare.Propietarul nu e de acord si doreste sa stau in casa inchiriata obligatoriu pana ce trec cele 30 de zile de la notificare.
In cazul in care propietarul nu vrea sa predau si sa preia casa si inventarul la termenul propus de mine,si nu se prezinta sa predau casa si inventarul ei,(pe 30 noi.) cum procedez legal.?
Multumesc.
Il notificați prin posta cu confirmare primire,faceți un proces verbal cu martori la care anexati poze ,,,,discutați în prealabil cu un av etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat