Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iar se intra in scenariul rosu în București.

[ link extern ] /

Era de asteptat.

Daca nu se vaccinează puternic de tot în București, Timișoara și Cluj nu vom.rezolva nici în 10 luni zapaceala asta.
În orașele mari.se.plimbă virusul de vor apărea noi variante.
Măcar sa se concentreze foarte tare pe varstinicii din aceste orașe.

Varianta initiala de strategie nu mai este funcțională.
Vor fi distrusi de tot cei din Horeca.
Și nici nu ajuta cu ceva distrugerea lor.
Și toți cei care vor fi închiși...

Ei au niște statistici ca sa se poată orienta în concret.
Câte doze de vaccin au si care doze le-ar trebui pentru aceste 3 orașe sa.rezolve cu varstinicii?
Mai durează și până ajung la.rapel...

Ar trebui vaccinați prioritar si bunicii celor care merg la.scoala din aceste 3 orașe.

În București incurca foarte tare și județul Ilfov.

Cu medicii au terminat cu vaccinarea?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca AstraZeneca anihilează tulpina sud-africană ar trebui sa se concentreze vaccinarea pe persoanele care pot întra în contact cu aceasta varianta.
Cum ei insa țin o evidenta de gen militarizat și secret doar ei știu ce și unde ar fi ceva...
Îți trebuie informații ca sa sti unde este posibilitatea ca virusul cu tulpina sud-africană sa atace.
Vaccinul AstraZeneca se poate dovedi extrem de util dacă este folosit inteligent.
Este insa îngrijorător sa te bazezi pe inteligenta celor pe lângă care trece virusul și nu îl.vad...
În orice sens ati vrea...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Peste 2,6 milioane de doze de vaccin anti-COVID vor sosi în România în această lună, a anunţat premierul Florin Cîţu.

„Revenim la normalitate”, a declarat Florin Cîţu într-o postare publicată pe Facebook.

Peste 224.000 de doze de Pfizer sosesc luni în România
Pe 8 martie va sosi în România o nouă tranșă de vaccin de la Pfizer BioNTech care constă în 224.640 doze, informează Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV).

Vaccinurile vor fi livrate pe cale aeriană, pe aeroporturile din Otopeni, Cluj-Napoca și Timișoara.

Dozele vor fi distribuite, după cum urmează:

Centrul Național de Stocare București: 63.180 doze;
Centrul Regional de Depozitare Brașov: 26.910 doze;
Centrul Regional de Depozitare Cluj: 29.250 doze;
Centrul Regional de Depozitare Constanța: 25.740 doze;
Centrul Regional de Depozitare Craiova: 24.570 doze;
Centrul Regional de Depozitare Iași: 29.250 doze;
Centrul Regional de Depozitare Timișoara: 25.740 doze.

Conform calendarului de livrare, următoarea tranșă de vaccin ar urma sa fie adusă în România luni, 15 martie, iar la acest moment se așteaptă confirmarea oficială în acest sens din partea firmei producătoare, informează CNCAV."

[ link extern ]

Cu aceasta repartizare nu se rezolva nimic.
Mai exista si problema ca pana la rapel se vor tot infecta o parte din cei vaccinati.
La Timisoara am inteles ca nu mai au loc in spitale.
Se pare ca Timisoara sta cel mai rau in acest moment si daca nu schimba ceva cu privire la strategia de vaccinare, cu toate masurile de restrictie luate tot nu iese nimic bun.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bucureștiul ar putea fi compromis vis-a-vis de vaccinare.
A întrat tulpina braziliana și se spune ca vaccinul nu.are efect.
Daca exista doar în București aceasta tulpină braziliana ar trebui blocata în capitala.
Practic ne aflam în situația în care nu ar exista vaccinul.

Ar fi bine sa le.dea celor din Timișoara o mare parte din dozele de vaccin din București daca acolo ajuta...
În Timișoara nu a întrat încă tulpina braziliana.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca am inteles eu bine, dr. Valeriu Gheorghiţă a schimbat ceva în strategia de vaccinare.
Este foarte bine asa pentru ca se bazează pe informațiile pe care le are în mod exclusiv.
Pare sa faca o.concentrare a vaccinării pe.zonele cheie sensibile.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat