Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Considera cineva ca, la un numar de 10 000 de vaccinari sa existe risc sa decedeze in mod suspect 3 persoane, care altfel nu ar fi decedat?

Este adevărat ca, interesul general ar putea impune vaccinarea chiar dacă mor 3 oameni în aceste condiții dar oare chiar ar fi corect?
Este un fel.de ruleta rusească cu un glonț pe.teava și cu mai multe compartimente din butoiaș fără glonț.
Parerea mea este ferma, în sensul ca, nimeni nu trebuie sa moara aiurea.

Nu trebuie sa moara nimeni în mod suspect
Poate ca nu exista niciun.risc dar exista ceva suspiciuni deosebit de serioase din punctul meu de vedere.

Unii medici vad ca tot susțin vaccinarea cu AstraZeneca pe motiv ca nu este dovedit nimic.
Dar, exista dovada ca nu exista niciun risc?

Ar trebui văzut exact care este situația cu coagularea sângelui la persoanele vaccinate.
Eu am recomandat vaccinarea celor sub 45 de ani in urma.cu ceva timp tocmai din acest motiv.
Limita legala era de.55 de ani.

Eu ma pricep la medicina suficient cât sa înțeleg anumite lucruri.Si nu este chiar puțin...si nu de acum de când se vedea la orizont pandemia ci.de.foarte mulți ani...
Nu ma băgăm în discuții daca nu stăpâneam suficient de bine anumite lucruri pe care ma.tem ca autoritățile nu prea iau în seama.

De aceea, am și zis ca medicii nu prea se.descurca pe strategii de pandemii sau pe războaie virusologice.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata ce au analizat:
[ link extern ] /

Daca se vaccinează cu AstraZeneca cei între 18 și 28 de ani este posibil.sa.nu existe probleme si nici riscuri, as zice eu.

Cat privește platforma lor, ieri nu a funcționat dar s-au ocupat toate locurile pentru Pfizer.
Dr. Valeriu Gheorghiţă a zis astazi ca nu mai sunt locuri la Pfizer desi ieri nu a funcționat platforma lor.
În alte tari au existat aceleași probleme sau doar în România avem atat de buni angajați la STS?
Nici telefonic nu s-au putut face programări.

Mi-a zis cineva ca astăzi s-a.programat telefonic la Pfizer dar dr. Valeriu Gheorghiţă a zis ca nu mai sunt locuri la o ora după ce am aflat de programare.
La AstraZeneca mai sunt locuri.

Nu îmi par bine organizați daca nu au suficiente persoane care sa răspundă la telefon.
Insa, nu dr. Valeriu Gheorghiţă se ocupa de răspunsul la telefon.Altii trebuie sa facă o organizare ca lumea și nu o bătaie de joc asa cum este acum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Italia a suspendat vaccinarea cu AstraZeneca.

[ link extern ]

Și la ei situatia este si mai complicata decat la.noi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce parere aveti de ceea ce zice acest medic virusolog?

[ link extern ]

Nu cred ca poate sa ii conteste cineva calitatea de expert in domeniul virusologiei.
Ar fi interesanta opinia dvs.

Eu oricum o țin înainte cu vaccinarea mea cu Pfizer.

În privința AstraZeneca si Suedia s-a raliat astazi statelor dezvoltate precum. GERMANIA, SPANIA, etc.

Dr. RUGINA spune ca nu sunt ei mai tari decât romanii.
Adică sa nu luam exemplul lor.

Îmi aduce aminte de reclama în care ii spune unul altuia:
Dar, eu nu știu germana, zice unul.
Adică...au învățat nemții aia germana și nu putem învața noi?

E tare faza...

S-au retras 33 000 de persoane de la vaccinarea cu AstraZeneca.
Eu nu ii pot judeca.

În județul Timiș este haos din câte am înțeles.
Carantina nu ajuta.
Și vaccinarea populației este insuficiență.
Nu prea s-au concentrat pe vaccinare.
Slabut cu vaccinarea prin raportare la ceea ce trebuia făcut.

Probabil ca va fi necesar un lockdown pe acolo de 15 zile.
O sa ii enerveze dar o sa ii ajute.
Dar, ceva serios și nu frecție la.picior de lemn cum este acum acolo.
Aveau alternativa cu vaccinarea intensa dar au eșuat pe acest plan.

Daca am inteles eu bine pot fi vaccinate și persoanele infectate daca sunt asimptomatice.
Greșesc?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ce parere aveti de ceea ce zice acest medic virusolog?

[ link extern ]

Nu cred ca poate sa ii conteste cineva calitatea de expert in domeniul virusologiei.
Ar fi interesanta opinia dvs.

Eu oricum o țin înainte cu vaccinarea mea cu Pfizer.

Pai daca sunteti de acord cu ce scrie in articol, nu puteti fi de acord, in acelasi timp, cu vaccinul Pfizer - "terapie genica".
Ar trebui sa alegeti Astra Zeneca. :)