Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate cumpara o casa memoriala aflata in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate cumpara o casa memoriala aflata in patromoniul primariei ...

Se poate cumpara o casa memoriala aflata in patromoniul primariei si devenita intre timp ceva de genul muzeu?
Monumentele istorice proprietate publică a statului sau a unităților administrativ-teritoriale sunt inalienabile, imprescriptibile și insesizabile; aceste monumente istorice pot fi date în administrare instituțiilor publice, pot fi concesionate, date în folosință gratuită instituțiilor de utilitate publică sau închiriate, în condițiile legii, cu avizul Ministerului Culturii și Patrimoniului Național sau, după caz, al serviciilor publice deconcentrate ale Ministerului Culturii și Patrimoniului Național.

Monumentele istorice aparținând domeniului privat pot face obiectul circuitului civil în condițiile stabilite prin prezenta lege.