Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract credit

Buna ziua !

As dori cateva lamuriri in legatura cu urmatoarea problema:

Se incheie un contract de leasing intre banca si firma. In acel contract nu se specifica exact o companie de recuperari creante, ci doar frazele clasice ale unui contract, cum ca in ca caz de nerespectare a conditilor de creditare se va recurge la masurile impuse de lege.
Se ajunge la firma de recuperari.
Pe mine ma intereseaza urmatoarele chestiuni:

nu ar trebui, normal si logic dupa mine, ca in momentul in care banca apeleaza la o companie de recuperari creante sa trimita notificare clientului, insotita de copia respectivului contract intre banca si firma de recuperari ?
si daca ar trebui, probabil in conformitate cu legea, iar banca nu a comunicat clientului nimic, ce se intimpla , legal ?
Este posibil sa aveti o clauza in contract care permite bancii fara nicio alta formalitate sa cedeze creanta.
Si daca nu exista o astfel de prevedere oricum nu este interzisa de lege, creditorul poate sa aleaga modalitatea de recuperare a creantei fara sa ceara opinia sau acordul debitorului.
In asemenea situatie calea aleasa de banca este cesiune creantei, ceea ce inseamna ca societatea despre care vorbiti a platit pentru cumparea creditului d-voastra si este cea care va notifica.
De acord cu dvs., dar ce se intimpla daca compania nu primeste nici un fel de notificare din partea nimanui, si totusi se trezeste cu domnul X de la firma Y, cu texte de genul: "Am venit sa luam ..bunul...". ?
Sint perfect constient de faptul ca bunul este subiectul unui contract si, implicit, al unor conditii, dar chiar si asa ar trebui ca partile implicate sa se notifice una pe cealalta, conform legilor in vigoare, cel putin asa ma gindesc eu.