Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM - Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM - Demisie

Buna ziua,

Pentru demisie cu preaviz, daca vorbim de preaviz zile lucratoare, data incetarii CIM poate fi, fie urmatoarea zi -chiar daca aceasta este zi nelucratoare, fie urmatoarea zi lucratoare? Pot fi corecte ambele variante?
ex. preaviz 02.1.1 - 27.11 - data incetare CIM 28.11, sau urmatoarea zi lucratoare (02.12)?

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Bună ziua,

Termenele se calculează pe zile libere, nu calculați prima și ultima zi, ci pe următoarele. Diferența intervine în cazul în care termenul include sărbătorile legale, nu zilele libere, caz în care nu se vor calcula zilele de sărbătoare legală.

În orice caz, vă propun să analizați conținutul CIM prin prisma asta, să nu existe derogări de la regulă, oricât de nelegale ar fi.

Cu stimă,
AndreiT
Vedeti art.2553 alin.3 C.civ. .... adica, dacă este vorba de un act ce trebuie îndeplinit într-un loc de muncă, termenul se va împlini la ora la care încetează programul normal de lucru.
Multumesc pentru raspunsuri.

O confirmare, va rog tare mult: daca ultima zi de preaviz este 27.11, poate fi stabilita data incetarii - 28.11, Revisalul va fi transmis vineri, 27.11. Multumesc
poate fi stabilita data incetarii 28.11.