Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Inchidere cont poprit in Ro din afara tarii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Inchidere cont poprit in Ro din afara tarii

Datorie la banca,n-am mai putut plati ratele, dosarul a ajuns in final la un recuperator.Am plecat in strainatate sa pot sa-mi platesc datoriile,cand am revenit intr-o scurta vacanta am gasit conturile din tara poprite,termenul de 15 zile in care puteam solicita suspendarea trecuse(povestea a inceput anul trecut).Am cerut bancilor sa inchida conturile ,doua dintre ele le-au inchis la cerere, una l-a inchis automat din lipsa de activitate dupa ce m-a anuntat pe mail,banca la care am avut creditul refuza inchiderea contului.Am incercat si cand am fost in tara ,iar din afara mi-au zis ca trebuie sa fiu fizic, intr-o sucursala.Anul trecut am avut un cont deschis la RB in Cehia, unde nu m-am mai intors,le-am trimis un email in care ceream sa-mi inchida contul,mi-au trimis un formular, l-am completat si contul a fost inchis.Asadar,cum as putea obtine din afara tarii inchiderea unui cont poprit?
Mihai_D2, utilizator
,termenul de 15 zile in care puteam solicita suspendarea trecuse(povestea a inceput anul trecut).

Se putea cere repunerea in termen, incepand cu data la care ati aflat de popriri.

,banca la care am avut creditul refuza inchiderea contului.Am incercat si cand am fost in tara ,iar din afara mi-au zis ca trebuie sa fiu fizic, intr-o sucursala. .....................
..........Asadar,cum as putea obtine din afara tarii inchiderea unui cont poprit?

Nu cred ca banca la care ati avut creditul va inchide contul. De regula, inchiderea contului este o posibilitate pentru banca si nu o obligatie. Cred ca trebuie sa cititi contractul semnat cu banca si conditiile generale si speciale in care s-a deschis contul.