Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada paternitate

Buna seara, sunt în proces de tagada paternitate iar instanța in prima faza mi-a refuzat testul adn ptr ca tatăl din certificatul fetei a recunoscut că stia ca nu este el tatal ei biologic ,la ultimul termen de judecată instanta a solicitat proba cu expertiza adn. In acest caz cine plătește testul adn si cat costa sigur un astfel de test?
Siminic7699, utilizator
Reclamantul achita testul, daca castiga actiunea paratul va fi obligat la plata cheltuielilor de judecata constand in contravaloarea acestui test.

Costul la INML este de 2.700 lei.
Adică eu fiind parat in dosar nu plătesc nimic ,il plătește reclamantul din dosar?

Plateste reclamantul. Dvs veti fi obligat sa platiti in situatia in care pierdeti dosarul.
sunt în proces de tagada paternitate iar instanța in prima faza mi-a refuzat testul adn ptr ca tatăl din certificatul fetei a recunoscut că stia ca nu este el tatal ei biologic

Adică eu fiind parat in dosar nu plătesc nimic ,il plătește reclamantul din dosar?

asta e o actiune cu 2 parati?! :))
Au fost 2 dosare care sau unit , unul bagat de mine si unul bagat de fostul soț iar prin unirea lor din reclamant am devenit parat