Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am testamente particulare facute de doi batrani (care nu au avut copii ) Domnul mi-a lasat jumatate din apartament si o suma de bani iar doamna mi-a lasat jumatatea dansei din apartament. Domnul a murit acum doi ani La putin timp am deschis succesiunea.. Exista o nepoata de frate dar nu stie nimeni unde se afla.( nu s-a inscris la succesiunea deschisa acum aproape doi ani) Sotia defunctului are, Alzeimer iar eu sunt tutore ( am avut grija de ambii batrani, incepand cu mult timp inainte de semnarea testamentelor) .. Dansa are si ea o nepoata de frate.
Cum ma sfatuiti sa procedez mai departe? Sa merg in instanta?
Curatorul poate solicita partea rezervatara a doamnei ( jumatate din banii lasati de sot) iar ulterior acesti bani sa fie revendicati de nepoata dansei?
Daca nu apuc sa dezbat succesiune domnului cat timp sotia sa este inca in viata,, poate veni ulterior nepoata acesteia sa pretinda drepturile rezervatare ale doamnei?
Multumesc
DragosLazar, utilizator
aveti certificat de mostenitor dupa domnul ?
Nu am., intrucat succesiunea nu este dezbatuta. Exact asta ma intereseaza,sa dezbat succesiunea.

La acest moment lucrurile stau astfel :
Succesiune deschisa la notar acum un an si jumatate (domnul a decedat acum aproape doi ani).
Sotia dansului traieste , are Alzheimer iar eu am devenit de curand, tutorele doamnei.
Stiu ca din partea defunctului exista o nepoata de frate, dar nu am cunosct-o niciodata si nu am gasit nicio informatie ca sa o pot contacta .
Am mers la notar, saptamana trecuta, si mi-a spus ca va trebui sa aduc un curator (care s-o reprezinte pe sotia defunctului) si doi martori (plus actele necesare) dar a precizat ca actul pe care mi-l va da, este atacabil in instanta.
Ce am de facut pentru a finaliza succesiunea?
Multumesc pentru raspuns