Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ING Bank
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ING Bank

Buna ziua , mi-a fost refuzat deschiderea unui cont bancar la Ing , pe motiv ca nu sunt salariat . Pe site-ul lor nu apare asa ceva . Ba mai mult angajata bancii mi-a dat de inteles cum ca ar trebui sa merg la munca . Mai apoi imi comunica intr-un mod cat se poate de sublim cum ca nu as sti sa folosesc bancomatul la depunerea banilor , pentru ca sunt foarte multe intrebari legate de provenienta lor . Din aceasta ultima fraza imi rezulta faptul cum ca totusi am dreptul sa-mi deschis cont ( aceasta concluzie am tras-o eu ; 2+2 = 4 ) . I-am explicat "doamnei" cum ca as dori un card pentru a-l folosi la plati in magazine , cu singurul scop de a nu pune mana pe bacnote data fiind situatia actuala de Covid-19 .

Intrebare : Are dreptul un angajat al acestei banci sa faca propriile reguli pentru simplu fapt ca asa are chef ?!

Alex.28, utilizator
mai intai, a avea un cont bancar nu e un drept civil. da, puteti fi refuzat
in al doilea rand, daca depuneti sume mari, sunteti intrebat despre provenienta lor, chiar daca sunteti angajat/ patron (legea impotriva spalarii banilor si terorismului).
nu puteti sti daca regulile sunt ale angajatului sau ale bancii. e drept insa ca unele din ele nu va sunt opozabile.
puteti incerca si la alta banca
În România activează pe piața financiară peste 30 de BĂNCI comerciale.
Fiecare bancă are propria ei politică de afaceri, atragere de depozite de la populație și oferte de creditare.

De ce nu mergeți la băncile celelalte concurente ale ING`?!
ING ca bancă privată are dreptul să refuze noi clienți, dacă are prea mulți bani pe stoc, și n-are ce face cu ei.
În schimb alte bănci au nevoie de lichiditate, și atrag bani sub formă de economii de la populație.
Dapix, utilizator