Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune actiuni

5 dintre actionarii unei societati pe actiuni doresc sa cesioneze actiunile lor unor terte persoane. In Statutul societatii se prevede ca, in caz. in care unul dintre actionari doreste sa cesioneze actiunile, ceilalti actionari au drept de preemtiune la cumpararea acestora.
Eu, in calit. de terta persoana, pot sa inchei cu actionarul care doreste sa-mi instraineze actiunile, o promisiune bilaterala de vanz.-cump., in care el sa se oblige sa-mi vanda cand va putea (dupa ce ii intreaba pe ceilalti actionari daca doresc sa-si exercite dr. de preemtiune) si sa-i platesc un avans pe care el se obliga sa mi-l restituie in caz. in care nu mai poate sa-mi vanda?
Teoretic cred ca se poate, insa, practic, nu stiu cum ar fi mai bine. Ma poate ajuta cineva?
stefana122006 a scris:
5 dintre actionarii unei societati pe actiuni doresc sa cesioneze actiunile lor unor terte persoane. In Statutul societatii se prevede ca, in caz. in care unul dintre actionari doreste sa cesioneze actiunile, ceilalti actionari au drept de preemtiune la cumpararea acestora.
Eu, in calit. de terta persoana, pot sa inchei cu actionarul care doreste sa-mi instraineze actiunile, o promisiune bilaterala de vanz.-cump., in care el sa se oblige sa-mi vanda cand va putea (dupa ce ii intreaba pe ceilalti actionari daca doresc sa-si exercite dr. de preemtiune) si sa-i platesc un avans pe care el se obliga sa mi-l restituie in caz. in care nu mai poate sa-mi vanda?
Teoretic cred ca se poate, insa, practic, nu stiu cum ar fi mai bine. Ma poate ajuta cineva?

Buna ziua,
Dupa opinia mea, ar fi mai sigur pentru Dvs. daca persoana care doreste sa va vanda cota ei de actiuni la SC ar face mai intai o Notificare scrisa catre ceilalti 4 actionari prin care ii anunta de intentia sa de a vinde pachetul de actiuni, ar astepta perioada statutara pentru declarea optiunii asociatilor si s-ar prezenta cu Dvs. la Notar pentru perfectarea actului de vanzare-cumparare avand si raspunsurile scrise ale celorlati 4 actionari.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
mai intai trebuie consultati ceilalti 4 actionari datorita dreptului de preemtiune