avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune actiuni

5 dintre actionarii unei societati pe actiuni doresc sa cesioneze actiunile lor unor terte persoane. In Statutul societatii se prevede ca, in caz. in care unul dintre actionari doreste sa cesioneze actiunile, ceilalti actionari au drept de preemtiune la cumpararea acestora.
Eu, in calit. de terta persoana, pot sa inchei cu actionarul care doreste sa-mi instraineze actiunile, o promisiune bilaterala de vanz.-cump., in care el sa se oblige sa-mi vanda cand va putea (dupa ce ii intreaba pe ceilalti actionari daca doresc sa-si exercite dr. de preemtiune) si sa-i platesc un avans pe care el se obliga sa mi-l restituie in caz. in care nu mai poate sa-mi vanda?
Teoretic cred ca se poate, insa, practic, nu stiu cum ar fi mai bine. Ma poate ajuta cineva?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Iliescu , Consilier juridic 18:11, 28 Decembrie 2009
stefana122006 a scris:
5 dintre actionarii unei societati pe actiuni doresc sa cesioneze actiunile lor unor terte persoane. In Statutul societatii se prevede ca, in caz. in care unul dintre actionari doreste sa cesioneze actiunile, ceilalti actionari au drept de preemtiune la cumpararea acestora.
Eu, in calit. de terta persoana, pot sa inchei cu actionarul care doreste sa-mi instraineze actiunile, o promisiune bilaterala de vanz.-cump., in care el sa se oblige sa-mi vanda cand va putea (dupa ce ii intreaba pe ceilalti actionari daca doresc sa-si exercite dr. de preemtiune) si sa-i platesc un avans pe care el se obliga sa mi-l restituie in caz. in care nu mai poate sa-mi vanda?
Teoretic cred ca se poate, insa, practic, nu stiu cum ar fi mai bine. Ma poate ajuta cineva?

Buna ziua,
Dupa opinia mea, ar fi mai sigur pentru Dvs. daca persoana care doreste sa va vanda cota ei de actiuni la SC ar face mai intai o Notificare scrisa catre ceilalti 4 actionari prin care ii anunta de intentia sa de a vinde pachetul de actiuni, ar astepta perioada statutara pentru declarea optiunii asociatilor si s-ar prezenta cu Dvs. la Notar pentru perfectarea actului de vanzare-cumparare avand si raspunsurile scrise ale celorlati 4 actionari.
Cu stima,
Ultima modificare: Luni, 28 Decembrie 2009
legalmgm, utilizator
mai intai trebuie consultati ceilalti 4 actionari datorita dreptului de preemtiune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare actiuni apetra apetra Mai multi actionari care vor vinde toti unui singur tert. Este necesar ca toti actionarii sa renunte la dreptul de preemtiune cu ocazia AGA unde se va vota ... (vezi toată discuția)
Cumparare actiuni persoana fizica straina ddorin ddorin Buna ziua. O persoana fizica straina poate sa cumpere actiuni la un SA? Mentionez faptul ca SA-ul este o societate de tip inchis, vanzatorul este o persoana ... (vezi toată discuția)
Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare fara a indica exact cumparatorul final cristisavu cristisavu Doresc sa vand un teren si sa inchei o Promisiune Bilaterala de Vanzare-Cumparare. Cumparatorul vrea sa specifice in Promisiune urmatoarele: ”Noi, partile, ... (vezi toată discuția)