Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua.Sunt parte vătămată într-o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua.Sunt parte vătămată într-o înșelăciune.Am plătit ...

Bună ziua.Sunt parte vătămată într-o înșelăciune.Am plătit o sumă de bani unei presupuse firme pentru materiale de construcții care nu mi-au fost livrate.In urma plângerii cele trei persoane care m-au înșelat au fost prinse . Unul dintre hoți m-a contactat prin avocat și prin act notarial m-am împăcat cu el după ce mi-a restituit tot prejudiciul. Ulterior și ceilalți doi hoți au declarat în fața judecătorului că vor să se se împace. Întrebarea mea este: am dreptul sa solicit de la cei doi hoți o sumă de bani având în vedere că mi-a fost restituit tot prejudiciul ?? Sub ce formă ??
Si totusi in cpp,nu exista prevederi prin care organele de cercetare penală sa sancționeze pe cei care au faptuit inselaciunea,indiferent daca partea vătămata si-a recuperat sau nu prejudiciul?
Nu cumva prin asa zisa impacare între parti,prin nesanctionarea culpei de înșelăciune,practic se poate încuraja comiterea unor astfel de infracțiuni?
Ghita_79, utilizator
da....sunt cateva probleme cu impacarea ....
se poate cere o dobanda legala pentru timpul cat inculpatii au folosit banii prin inselatorie,
cheltuielile judiciare catre stat ..., de obicei plata este suportata de toti participantii la proces, fie ca-i inculpat sau parte vatamata ... vreti sa faceti un bine ... ca de va impacati ... ca a gresit saracul (chiar daca nu-i pentru prima data) ... si ajungeti dator la stat
N-ar trebui dansa sa plateasca? Daca tot a invatat ceva si s-a si distrat, nu?