avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Acordare bonificatie pentru plata impozitului ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Acordare bonificatie pentru plata impozitului microntrep.

impozit trim III si bonificatia!

buna ziua!
am calculat si declarat impozit microntrep. pentru trim III in data de 19.10.2020, plata am efectuat-o in aceeasi zi ( fiind inainte de 25 octombrie) am aplicat si bonificatie de 10%; problema este ca plata am efectuart-o din geseala in contul de accidente munca in loc de buget stat!
administatia finaciara a observat greseala mea si a facut compensare
( a luat suma din contul de accidente munca si a transferat-o in impozit microintreprindere) in data de 26.10.2020
fiindca 25.10.2020 este intr-o zi de duminica, se considera achitat in timp impozitul ?! mai ramane valabila bonificatia!?
multumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Luni, 7 Decembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adi02ro , utilizator 09:17, 8 Decembrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, intrucat este platit in termen, termenul fiind 26.10.2020.

CPF:

Art. 75. - Calcularea termenelor
Termenele de orice fel privind exercitarea drepturilor și îndeplinirea obligațiilor prevăzute de Codul fiscal, de prezentul cod, precum și de alte dispoziții legale aplicabile în materie, dacă legislația fiscală nu dispune altfel, se calculează potrivit dispozițiilor Codului de procedură civilă, republicat.

Cod civil:

Calculul termenelor

Art. .181. - (2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungește până în prima zi lucrătoare care urmează.
Ultima modificare: Luni, 7 Decembrie 2020
Ioan Petru Butariu, Contabil
multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facilitati fiscale mmirgs mmirgs Pentru plata pana la 31 martie a impozitului se acorda o bonificatie. Ce se intampla daca 31.03 pica in zi nelucratoare? Se acorda bonificatia pe data de 1 ... (vezi toată discuția)
Termen de depunere declaratii iunie 2015 carmadara carmadara Termenul de depunere pentru declaratiile lunii iunie 2015 este 27.07.2015 atat fizic( la ghiseu) cat si in mediu virtual (transmitere electronica)? (vezi toată discuția)
Calcul termen de 10 zile Corina Dina Corina Dina Am o hotarare comunicata in 08.03.2016 , cu drept de apel in termen de 10 zile de la comunicare . Va rog mult sa imi confirmati daca 21.03.2016 este ultima zi ... (vezi toată discuția)