Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Pot face achiziții pe firma de la un magazin online ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Pot face achiziții pe firma de la un magazin online din afara?

Buna ziua.
Sunt asociat unic și administrator al unei societăți nou înființate și aș avea 2 întrebări:
1. Pot sa transfer bani din contul personal in cel de firma pentru a putea face primele achiziții?
2.Doresc sa achiziționez niste materiale de la un furnizor din Marea Britanie care activează doar in regim de magazin online (gen eMag, etc). Pot sa achiziționeze de la acest magazin online făcând plata direct cu cardul la ei pe site sau plățile trebuie neapărat făcute prin transfer bancar?
Vă mulțumesc!
Buna ziua,

Pentru întrebarea nr. 1, faceți un contract de comodat/ împrumut intre dumneavoastră și firma. Pentru întrebarea nr. 2 puteti plati online din contul firmei fiindca veti primi o confirmare de efectuare a platii.

Cu stima,
Jasmine
Vă mulțumesc!