Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Dacă mi s au aplicat niște referate mincinoase și abuzive pentru a mi se aplica santiuni disciplinare de către șeful direct,pot aduce probe audio în caz de cercetare disciplinare in care discut eu cu șeful și am surprins faptul ca sunt false acuzele care mi se aduc,sau este ilegal sa îmi înregistrez șeful? Altfel cum as putea dovedi ca el minte și mă acuza fals sa îmi facă rău și mă hărțuiește abuz în lipsa se martori? Tim sa precizez ca mi a spus în repetate rânduri sa îmi dau demisia dacă nu îmi convin condițiile și sa plec acasă.
În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere comisiei sau persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un consultant extern specializat în legislația muncii sau de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.
Am inteles,dar este legal sa aduc înregistrări de voce cu o persoana în fapt cu șeful la locul de munca sau acea persoana poate sa mă dea în judecata pentru ca nu și a dat acordul sa-i înregistrez vocea chiar dacă vroiam sa adun dovezi ca mă hărțuiește și minte despre mine făcându-mi referate false despre presupuse încălcări disciplinare ale mele?

Cornel Vasile a scris:

În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere comisiei sau persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un consultant extern specializat în legislația muncii sau de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.

Nu le puteti folosi fara acordul acelei persoane.
Eu am camere de filmat la locul de munca si am avut o discutie cu cineva ieri din partea conduceri care are imputernicirea sa convoace cercetarea disciplinara prealabila si m a "avertizat "ca va viziona camerele sa vada ce s-a intamplat si le va folosi ca probe.Se poate folosi acele camere de filmat legal ca probe in cercetare disciplinara?va multumesc

Cornel Vasile a scris:

Nu le puteti folosi fara acordul acelei persoane.

Se pot folosi cu acordul dvs.