Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Dacă mi s au aplicat niște referate mincinoase și abuzive pentru a mi se aplica santiuni disciplinare de către șeful direct,pot aduce probe audio în caz de cercetare disciplinare in care discut eu cu șeful și am surprins faptul ca sunt false acuzele care mi se aduc,sau este ilegal sa îmi înregistrez șeful? Altfel cum as putea dovedi ca el minte și mă acuza fals sa îmi facă rău și mă hărțuiește abuz în lipsa se martori? Tim sa precizez ca mi a spus în repetate rânduri sa îmi dau demisia dacă nu îmi convin condițiile și sa plec acasă.
Deci eu am inregistrat niste discutii cu seful in care se demonstreaza contrariul acuzatilor ce mi se aduc ca si fapte disciplinare,iar acele discutii sunt probele cele mai elocvente pentru a imi demonstra adevarul.In sintagma"In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere toate probele si motivatiile pe care le considera necesare" din cate inteleg eu nu ar fi ilegale probele mele audio in care dovedesc ca seful ma acuza de fapte disciplinare false si in care ma jigneste si ma hartuieste psihologic.

Cornel Vasile, Consilier juridic
folositi doamna tot ce puteti folosi!
Doamnă, nu puneți boii înaintea carului. Problema dvs. nu se poate rezolva decât în justiție. Numai justiția poate anula măsura luată de către angajator. Iar acolo, dvs. nu trebuie să demonstrați nimic, ci angajatorul trebuie să demontreze ce „fapte disciplinare ” ați săvârșit, etc. Odată cu anularea măsurii, puteți solicita daune morale și cheltuieli de judecată.

Andra Alexa a scris:

Deci eu am inregistrat niste discutii cu seful in care se demonstreaza contrariul acuzatilor ce mi se aduc ca si fapte disciplinare,iar acele discutii sunt probele cele mai elocvente pentru a imi demonstra adevarul.In sintagma"In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere toate probele si motivatiile pe care le considera necesare" din cate inteleg eu nu ar fi ilegale probele mele audio in care dovedesc ca seful ma acuza de fapte disciplinare false si in care ma jigneste si ma hartuieste psihologic.