Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatia legala de a inregistra o cerere a unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatia legala de a inregistra o cerere a unui salariat intr-un registru unic?

Angajatorul are obligatia legala de a inregistra o cerere a unui salariat intr-un registru unic? Daca da, care este legea si articolul care stipuleaza acest lucru? Va multumesc
george-neagu, moderator
Legea nr. 16 din 2 aprilie 1996 privind Arhivelor Naționale
art. 7
Creatorii și deținătorii de documente sunt obligați să înregistreze și să țină evidența tuturor documentelor intrate, a celor întocmite pentru uz intern, precum și a celor ieșite, potrivit legii.
Considerati ca o solicitare de ordin administrativ, a unui salariat dintr-o institutie publica se incadreaza in legea privind Arhivele Nationale? Daca raspunsul este afirmativ (va rog sa acceptati scuzele de rigoare, neavand cunostinte juridice...) am sa justific actiunea mea,ca atare, dupa aceasta lege. Va multumesc
Intra sub incidenta acestei legi.