Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Va rog daca se poate, cineva cu expertiza ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Va rog daca se poate, cineva cu expertiza sa imi raspunda ...

Buna ziua,

Va rog daca se poate, cineva cu expertiza sa imi raspunda punctual la urmatoarea situatie.
Am un prieten care a primit condamnare in prima instanta, respectiv 3 ani si 10 luni.
Dupa pronuntare, el a facut Apel in termenul de maxim 10 zile, asa cum prevedea Hotararea.
Cealalta parte, asa cum consider, nu si-a exercitat dreptul la Apel in acest termen si speranta era ca, asa cum a decis prima instanta, pedeapsa maxima aplicabila ar fi de 3 ani si 10 luni, in cazul in care, prin Apelul facut de prietenul meu, nu i-ar mai scadea din anii cu executare.
Intr-un final, dupa multe amanari de pronuntare (in contextul pandemiei) Apelul a avut loc, insa instanta a admis si Apelul partii acuzatoare cu toate ca, intre data de 06.04.2020 cand s-a pronuntat Hotararea si 13.05.202, este o diferenta de 1 luna si o saptamana.
Cum se poate sa fi fost admis Apelul prin care s-a decis desfiintarea Hotararii initiale si condamnarea acestuia la 6 ani de executare cand, chiar si prin oficiliul postal daca se depunea contestatia, nu avea cum sa intarzie atat de mult.
Exista vreo sansa de a afla daca nu cumva, Apelul trebuia respins intrucat a fost efectuat tardiv?
Daca da, care ar fi costurile, atat pentru aflarea adevarului (probabil prin studierea dosarului de catre un avocat) cat si pentru atacarea Hotararii finale?
Multumesc anticipat!
alin.zaharia, utilizator
Trebuie studiat întreg dosarul penal daca vreti o abordare profesionista.
Va sugerez sa apelati la avocat ca sa analizeze tot.
Se poate constata ca apelul a fost depus peste termen dar numai după analiza dosarului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Apelul se depune in 10 zile de la comunicarea copiei minutei,
si nu de la pronuntarea hotararii in prima instanta, cum ati scris dvs.
Cand apreciati tardivitatea, verificati treaba asta.