Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare uzucapiune

Buna ziua,

As dori sa stiu ce se intampla in situatia in care 4 mostenitori(mama si 3 frati) au dobandit in instanta prin efectul prescriptiei de lungă durată dreptul de proprietate asupra unui teren si imobil iar unul dintre frati care a locuit si locuieste acolo doreste iesirea din indiviziune.
Daca nu se inteleg prin partaj la notar si se ajunge in instanta acesta poate invoca uzucapiunea fata de ceilalti mostenitori?Chiar daca el este unul dintre ei? Ce castig de cauza poate avea?Poate deveni proprietar pe tot chiar daca si ceilalti sunt mostenitori?Ceilalti mostenitori isi pot pierde dreptul de proprietate?Daca da cum pot ceilalti mostenitori sa se apare? intrucat el fiind fratele cel mai mic a ramas in casa parinteasca sa locuiasca si nimeni nu i-a cedat nimic nu s-a facut vreun act in acest sens.
Astept raspunsul dvs.:help:
In speta , exista doctrinari care sustin opinia conform careia un copartas nu poate invoca , posedand un bun indiviz, prescriptia achizitiva , impotriva celorlalti copartasi.
Totusi, practica judiciara nu e una unitara
.Asa incat , exista aceasta posibilitate , cata vreme sunt intrunite conditiile pentru a uzucapa.
( o posesie continua , publica , sub nume de proprietar , neintrerupta , de-a lungul a 30 de ani )

In vederea apararii dreptul de proprietate, puteti sista , prin imparteala , aceasta coproprietate , si , existand o individualizare a cotei parti asupra acestui teren , fiecare dintre coproprietari sa aiba acces numai pe suprafata careia ii revine , conform actelor detinute.
(se impune, de asemenea , si o actiune in granituire, pentru stabilirea limitelor proprietatilor ).

Numai instanta de judecata poate clarifica aceasta situatia de fapt, cata vreme nu exista buna invoiala .
Intabulati dreptul de proprietate , pentru a fi opozabil tertilor , si procedati la efectuarea cadastrului.

Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc pentru raspuns.
Ce presupune "Intabulati dreptul de proprietate , pentru a fi opozabil tertilor , si procedati la efectuarea cadastrului"?
Ce ma sfatuiti sa fac?sa vorbesc cu fratele in legatura cu buna invoiala sau sa imi angajez un avocat care sa ma ajute?Mentionez ca aceasta dobandirea a dreptului de proprietate a celor 4 mostenitori este actuala cu recurs in 15 zile de la data pronuntari.Demersurile trebuie sa le fac dupa terminarea acestor 15 zile(adica fie sa cad la buna intelegere cu fratele ori sa cer ajutorul uni avocat care sa ma ajute)?
Astept raspunsul dvs .
Intabularea inseamna Inscriere a unui drept real imobiliar sau notarea unui act cu privire la un imobil, in cartea funciara.