Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Sunt căsătorit ,și am doi copii. De ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Sunt căsătorit ,și am doi copii. De asemenea, soția ...

Buna ziua! Sunt căsătorit ,și am doi copii. De asemenea, soția este in viața. Avem dobândite, împreuna cu soția mea, mai multe proprietăți ,pe toate suntem amândoi proprietari, fiecare in proporție de 50/50 la suta fiecare. Întrebarea mea este următoarea: poate sotul sau soția, in general, încheia , in ascuns, acte prin care poate înstrăina partea sa de 50 la suta din proprietăți, după moartea sa, altor persoane decât soțului supraviețuitor și copiilor? Sunt valabile aceste documente , donații sau testamente, sau ce ar putea fi? Acestea pot înlătura de la moștenire sotul supraviețuitor sau copiii in viața? Speram ca nu! In niciun caz! Ma refer aici la posibili adepți, părinții in viața sau frați și surori ai soțului defunct sau alte persoane. Va rog sa ma lămuriti! Și cum ma pot păzi de așa ceva?
Ați spus că aveți doi copii. Copii vor moșteni toată averea după plecarea dumneavoastră.
Rugați-vă la Dumnezeu să fie copii sănătoși, că ei sunt moștenitori rezervatari, și nu-i poate înlătura nimeni de la moștenire.

Dacă chiar vrea să lase și un TESTAMENT universal către cineva sau către mai mulți, dumneavoastră nu-l puteți anula, nu aveți nici un drept legal să cereți în instanță anularea testamentului.
Dapix, utilizator
Ce înseamnă in răspunsul dumneavoastră ca “ Întinderea drepturilor lăsate prim testament vor depinde de ordinea deceselor dintre Dvs.” ? Acest testament îl pot eu ataca? Cei cărora sunt specificați in testament vor putea mosteni acea parte? Sau ii pot câștiga? Deoarece eu nu am încheiat asemenea testamente in lipsa soțului . Va mulțumesc !
Adică dacă decedați dvs primul/a (ca nu am înțeles daca sunteti bărbat sau femeie), soția va moșteni 1/4 din jumătatea dvs + jumătatea ei de drept din bunurile comune. Asta înseamnă o cotă de 5/8, pe care o poate lăsa mai departe prin testament.
Dacă decedeaza soția prima, nu poate lăsa prin testament decât jumătate din bunurile comune.
Soțul supraviețuitor și copiii sunt moștenitori rezervatari, calitate in care pot solicita reductiunea testamentului.
Testamentul va rămâne valabil (deci beneficiarul tot va moșteni ceva), doar ca se va reduce.
Cu știrea, fără știrea, orice cetățean are dreptul legal să lase un testament cand și cui dorește, fără acordul nimănui.
Însă nu inteleg de ce ar trebui să vă trăiți căsnicia si sa va consumati energia cu această "sabie a lui Damocles" deasupra capului, ca sotia ar putea sa faca vreun act fără știrea dvs.
raluk0207, utilizator
Va mulțumesc frumos pentru răspuns!
Ce înseamnă “ Dacă decedează soția prima, nu poate lasa prim testament decât jumătate din bunurile comune.” ? Sotul are mai mukte drepturi decât soția asupra averilor comune? Sau cota este de 50 la suta pt fiecare ?