Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de vanzare ...

Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de vanzare cumparare cu clauza viagera si intretinere fata de bunica. A platit impreuna cu sotul ei pe casa 30.000 de euro asa scrie pe contract unde a platit si impozit la stat pentru asta. In ultima perioada nu mai are grija de bunica, as vrea sa chem asistenta sociala sa vada ca nu are grija de ea, vreau sa am eu grija de ea ....dar cum procedez...sunt obligata sa le dau cei 30.000 de euro.....din start procesul ca nu are grija de ea....bunica mea a luat acei bani...rog sa ma ajutati cu un raspuns...
Si daca se solutioneaza trebuie sa ii dau banii inapoi cei 30.000 de euro sa pot ramane eu cu casa ?.... ori nu mai trebuie sa ii mai dam nici un ban....?

gi-jane2 a scris:

Slabe sanse.
Sesizati dgaspc pt ca nu se achita de întreținere.
Acestia pot sesiza instanta si aceasta hot mai departe.
Nu conteaza ca bătrâna ar avea de dat 30 mii inapoi, la 90 de ani, nu o mai afecteaza, lucrurile se pot taragana pana moare batrana.
Pe dvs v-ar ajuta sa se rezolutioneze acel contract in instanta
Ar trebui sa vada cineva contractul, ca sa vada ce se poate face.

Pai nu ramaneti dvs cu casa, ci bunica si nu dvs trebuie sa dati cei 30 mii.
Bunica trebuie sa dea , daca decide instanta asta.
Bunica are copii in viata?
gi-jane2, moderator
Nu mai are copii in viata...

gi-jane2 a scris:

Pai nu ramaneti dvs cu casa, ci bunica si nu dvs trebuie sa dati cei 30 mii.
Bunica trebuie sa dea , daca decide instanta asta.
Bunica are copii in viata?

Cât mai urgent puteți, anunțați DGASPC-ul și ASISTENȚA SOCIALĂ de la primăria de domiciliu. Nu trebuie să-i dați nici un 1 lei sorei, pentru că casa este a bunicii cât ea mai trăiește.
Dacă instanța de judecată va constata că sora dvs nu-și îndeplinește obligațiile de întreținere stipulate în contract, contractul de întreținere va fi reziliat și sora dvs va pierde toți banii dați. Bunica probabil nu va mai trăi atât se mult încât să-i restituie 30.000 de EURO.
Dapix, utilizator
bunica va are doar pe voi, nepoatele, dvs si sora ?

aveti interes in rezolutiunea acelui contract, chiar si cu sarcina de30 mii daca acel ap valoareaza mai mult.
ar trebui sa mergeti cu acel contract la un avocat.