Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de vanzare ...

Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de vanzare cumparare cu clauza viagera si intretinere fata de bunica. A platit impreuna cu sotul ei pe casa 30.000 de euro asa scrie pe contract unde a platit si impozit la stat pentru asta. In ultima perioada nu mai are grija de bunica, as vrea sa chem asistenta sociala sa vada ca nu are grija de ea, vreau sa am eu grija de ea ....dar cum procedez...sunt obligata sa le dau cei 30.000 de euro.....din start procesul ca nu are grija de ea....bunica mea a luat acei bani...rog sa ma ajutati cu un raspuns...
Batrana nu prea mai este sanatoasa mental...

gi-jane2, moderator
doamna, ati vazut contractul?
Da

gi-jane2 a scris:

doamna, ati vazut contractul?

Buna seara,

Rezolutiunea survine in cazul neindepliniri obligatiei de intretinere, obligatie detaliata in contractul de vanzare-cumparare incheiat.

Bunica dumneavoastra se poate adresa instantei de judecata, in cauza dedusa judecatii va fi constata si pronuntata sanctiunea rezolutiunii.

Aceasta survine in cazul nesocotirii culpabile a obligatiei contractuale, pe cale de consecinta, incalcarea are loc din cauza relei credinte pe care o manifesta debitorul obligatiei.

Neindeplinirea obligatiei de intretinere nu trebuie sa fie una ocazionala, neimputabila.

Prin martori, inscrisuri poate fi conturata situatia de fapt.(puteti prezenta documente justificative ce atesta faptul ca alte persoane ii asigura subzistenta bunicii dvs.).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

anne_marieee a scris:

Da

gi-jane2 a scris:

doamna, ati vazut contractul?

Si ce scrie in el, ca asta e important ?
referitor la intretinere.