avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de vanzare ...

Buna ziua, Sora mea are casa de la bunica contract de vanzare cumparare cu clauza viagera si intretinere fata de bunica. A platit impreuna cu sotul ei pe casa 30.000 de euro asa scrie pe contract unde a platit si impozit la stat pentru asta. In ultima perioada nu mai are grija de bunica, as vrea sa chem asistenta sociala sa vada ca nu are grija de ea, vreau sa am eu grija de ea ....dar cum procedez...sunt obligata sa le dau cei 30.000 de euro.....din start procesul ca nu are grija de ea....bunica mea a luat acei bani...rog sa ma ajutati cu un raspuns...
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:41, 31 Decembrie 2020
Casa respectiva era mult mai scumpa ei au incheiat acel contract de vanzare cumparare in urma cu 10 ani...au dat batranei bani ca au luat o parte de la banaca si o parte au avut ei...

Emilika40 a scris:

Eu nu cred că a dat vreun euro din cei 30.000, ci a plătit doar impozitul... din păcate, asta nu se poate dovedi.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă bătrâna are 90 de ani, mai poate umbla acum pe la Judecătorie`?
Nu mai poate...deplasa...

Dapix a scris:

Dacă bătrâna are 90 de ani, mai poate umbla acum pe la Judecătorie`?

Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Decembrie 2020
anne_marieee, utilizator
Numai un judecător poate anula acel act încheiat,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Slabe sanse.
Sesizati dgaspc pt ca nu se achita de întreținere.
Acestia pot sesiza instanta si aceasta hot mai departe.
Nu conteaza ca bătrâna ar avea de dat 30 mii inapoi, la 90 de ani, nu o mai afecteaza, lucrurile se pot taragana pana moare batrana.
Pe dvs v-ar ajuta sa se rezolutioneze acel contract in instanta
Ar trebui sa vada cineva contractul, ca sa vada ce se poate face.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am și o întrebare. se poate face contract de vânzare ... CosminGheorghescu CosminGheorghescu Buna ziua, am și o întrebare.Se poate face contract de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere plus o sumă de bani și dacă da ,daca cumva se ... (vezi toată discuția)
Transformarea în bani a obligatiei de intretinere Gabrielro22 Gabrielro22 buna ziua, am incheiat un contract de intretinere cu bunica mea,pe care o intretin de 15ani. Aceasta a deschis un proces de rezolutiune a contractului de ... (vezi toată discuția)
Urgent! se poate anula un contract v-c cu clauza daca ambele parti sunt de acord, fara proces? cool_girl_em cool_girl_em noi soti si femeia batrana care am incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere nu mai vrem sa respectam clauzele, vrem intr-un fel pe ... (vezi toată discuția)