Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... În 24 decembrie 2020, am pus o sumă de bani pe o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

În 24 decembrie 2020, am pus o sumă de bani pe o adresă bancară ...

În 24 decembrie 2020, am pus o sumă de bani pe o adresă bancară (cont) greșită! Se mai poate face ceva? Se pot recupera banii? Ce trebuie să fac?
Ce probe aveți că ați greșit contul`? Cum puteți dovedi`?

Contul în care ați virat banii este cumva poprit/blocat de un executor judecătoresc`? În realitate nu se prea poate depune bani din greșeală în conturi scrise eronat, deoarece o literă, sau o cifră dacă o introduci greșit, banii nu intră în acel cont care probabil nu există, ci sunt înapoiați ordonatorului de plată.

Dacă în realitate ați greșit contul, titularul de cont să vă returneze banii în contul dvs printr-un ordin de plată. E atât de simplu.
Dapix, utilizator
Greșeala este că persoana căruia am vrut să-i trimit banii nu are acest cont! Contul este bun dar nu este al persoanei căruia am vrut să-i trimit banii! Se poate face ceva?
V-am dat răspunsul mai sus. Titularul de cont căruia susțineți dvs că i-ați trimis bani dintr-o eroare, să vă vireze înapoi banii în contul dvs prin ordin de plată (virament bancar). E foarte simplu.
Dapix, utilizator