Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Fiul meu a avut un accident rutier cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Fiul meu a avut un accident rutier cu victima, el ...

Bună ziua! Fiul meu a avut un accident rutier cu victima, el a lovit o doamna care circula pe partea carosabilă aproape de mijlocul drumului, afară ploua și era seara, din sens opus venea o mașină care i-a afectat vizibilitatea reflexia farurilor, iar când a văzut-o a frânat. A urmat toate procedurile în caz de accident cu victima, a chemat ambulanta și nu a mișcat mașina de la locul accidentului. Politia a venit au făcut măsurătorile, erau 8.80metri de frână, echilotest 0. A fost dus pentru prelevarea testelor de sânge apoi să dea declarație,nu i s-a reținut permisul de conducere dar s-a deschis dosar penal . Mașina a fost dusă la expertiză pentru sistemul de frânare de unde a reieșit că nu au fost probleme. Doamna a suferit fractură de glezna, fisură la coaste, și fisură la mână. Întrebarea mea este ce pedeapsa riscă fiul meu? Ne putem înțelege cu doamna să nu mai depună plângere? Ce se întâmplă dacă doamna depășește 60 zile de îngrijiri medicale? Menționez că poliția a spus că este culpă comună. Mulțumesc, aștept un răspuns!
Bună seara,

Pe noul cod penal, pentru a fi în prezența unei infracțiuni, sunt necesare cel puțin 91 de zile de îngrijiri medicale. Sub acest prag nu avem latură penală.