Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat o casa cu actele in neregula. M-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat o casa cu actele in neregula. M-am pacalit. Totusi nu se poate rezolva nicicum?!

Stimate doamne, stimati domni,

am o mare nelamurire la care sper sa pot obtine un raspuns pozitiv:

Acum doi ani am cumparat printr-un credit ipotecar, cu ipoteca pe casa in cauza, o casa intr-un duplex. Constructorul a realizat doua duplexuri de acest gen, deci se poate dovedi ca nu am ridicat eu etajul dupa ce am cumparat 1/2 din duplex. Noi am cumparat casa ca fiind P+2E, dar ne-am trezit ulterior, uitandu-ne in acte ca aceasta casa figura ca fiind P+1E.
Clauza bancii a fost ca in termen de x luni sa obtinem dovada de la Primarie ca am luat A.C si pe celalalt etaj.

Treaba este asa:

am semnat ca prostul, neavand cunostinte in domeniu si vanzatorul care a fost si constructor ne-a pacalit.
autorizatia constructorului precum si *** receptia facuta de primarie a fost facuta pe P+1E!!!

Intrbare:

OK. Am fost prost, dar nu mai am ce-i face vanzatorului?! Nu-l pot da in judecata pt inselaciune? Nu il pot obliga sa aduca autorizatia de construire la stadiul corect?! Sunt eu obligat sa platesc sau risc sa pierd casa din vina unui tepar sau unui corupt sau lenes din primarie?
Sunt obligat sa alerg cu acte pt obtinerea unei autorizatii care nu ar fi fost necesara daca doamna de la primarie ar fi fost corecta si nu ar fi facut ilegal receptia? Pot da direct primaria in judecata pt a-mi rezolva problema?!

P.S: de doi ani incerc sa obtin A.C-ul de la Primarie prin diversi arhitecti si se taraganeaza treaba.
Problema este ca toate actele trec exact pe la doamna care a facut neregula si sunt convins ca e mana-n-mana cu vanzatorul/constructorul. E posibil sa nu rezolv niciodata problema asta.

Va rog, ajutati-ma!!
ARES99, utilizator
Faceti adresa la primarie si daca nu va raspunde atacati in contencios si puteti face si plangere la parchet .
Stimata doamna, imi puteti spune mai exact?
Sesizez neregula si specific ca e venita din partea lor sau ma auto-denunt cum ca as fi in neregula? Si ca sa-i atac in contencios, trebuie sa nu imi dea niciun fel de raspuns sau cale de rezolvare...? Dar daca imi spun sa vin cu diferenta de proiect, avize de instalatii, desi e din vina lor?! Ii pot avertiza direct ca daca nu se rezolva, in x zile fac plangere la parchet?

Cu stima!

Sarbatori Fericite!
ARES99 a scris:

Stimate doamne, stimati domni,

am o mare nelamurire la care sper sa pot obtine un raspuns pozitiv:

Acum doi ani am cumparat printr-un credit ipotecar, cu ipoteca pe casa in cauza, o casa intr-un duplex. Constructorul a realizat doua duplexuri de acest gen, deci se poate dovedi ca nu am ridicat eu etajul dupa ce am cumparat 1/2 din duplex. Noi am cumparat casa ca fiind P+2E, dar ne-am trezit ulterior, uitandu-ne in acte ca aceasta casa figura ca fiind P+1E.
Clauza bancii a fost ca in termen de x luni sa obtinem dovada de la Primarie ca am luat A.C si pe celalalt etaj.

Treaba este asa:

am semnat ca prostul, neavand cunostinte in domeniu si vanzatorul care a fost si constructor ne-a pacalit.
autorizatia constructorului precum si *** receptia facuta de primarie a fost facuta pe P+1E!!!

Intrbare:

OK. Am fost prost, dar nu mai am ce-i face vanzatorului?! Nu-l pot da in judecata pt inselaciune? Nu il pot obliga sa aduca autorizatia de construire la stadiul corect?! Sunt eu obligat sa platesc sau risc sa pierd casa din vina unui tepar sau unui corupt sau lenes din primarie?
Sunt obligat sa alerg cu acte pt obtinerea unei autorizatii care nu ar fi fost necesara daca doamna de la primarie ar fi fost corecta si nu ar fi facut ilegal receptia? Pot da direct primaria in judecata pt a-mi rezolva problema?!

P.S: de doi ani incerc sa obtin A.C-ul de la Primarie prin diversi arhitecti si se taraganeaza treaba.
Problema este ca toate actele trec exact pe la doamna care a facut neregula si sunt convins ca e mana-n-mana cu vanzatorul/constructorul. E posibil sa nu rezolv niciodata problema asta.

Va rog, ajutati-ma!!

Am facut adresa catre primarie, am anexat niste acte pe care domnul de la relatii clienti, oficiul CADASTRU / URBANISM, mi le-a cerut, apoi mi-a dat numar de inregistrare pe original si pe copie. In adresa am specificat ca vreau un raspuns in termenul legal, daca nu in 30 zile ma voi adresa instantei de judecata competente.
Domnul in cauza mi-a spus ca probabil nu ma va suna nimeni, ci sa ma duc la doamna de la urbanism. (PS: doamna care a semnat aiurea in actul gresit!). Cum e treaba mai departe va rog, cu contenciosul?!
Va multumesc!!!
ARES99, utilizator