avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna dimineata si la multi ani! In cazul copilului cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna dimineata si la multi ani! In cazul copilului cu handicap ...

Buna dimineata si la multi ani!
In cazul copilului cu handicap grav psihic, cu cat timp inainte de implinirea varstei de 18 ani, trebuie sa incep procesul de curatela? Multumesc
Cel mai recent răspuns: buburuza01 , utilizator 21:25, 1 Ianuarie 2021
Buna dimineata si la multi ani!
Ce inseamna pt dvs "procesul de curatela"?
Stiti ce este curatela si pt ce va trebuie?
Ce urmariti/intentionati sa faceti?
Copilul nu poate sa mearga singur sa isi ia reteta sau sa isi ridice pensia, etc. Nu ma intereseaza procesul de interdictie ci doar curatela. Adica sa il reprezont in fata institutiilor si sa il ajut sa se descurce in viata de zi cu zi

trandafir2 a scris:

Buna dimineata si la multi ani!
Ce inseamna pt dvs "procesul de curatela"?
Stiti ce este curatela si pt ce va trebuie?
Ce urmariti/intentionati sa faceti?

Da. Este o problema cu comunicarea. As vrea sa va ajut, dar nu stiu cum sa o fac, caci nu intelegeti termenii.
Ca sa cereti curatela trebuie indeplinite conditiile de la curatela. Cred ca in speta dvs, nu este cazul de curatela.
Mai degraba de tutela. Iar ca sa il ajutati "sa se descurce in viata de zi cu zi", nu aveti nevoie nici de curatela, nici de tutela.
Daca e bolnav psihic, trebuie pus sub interdictie, asa puteti sa ii administrati bunurile etc.
Pana sa fiti numit tutore va numeste curator special.
Are discernamant ? Daca da, se poate cere instituirea curatelei si nu il puneti sub interdictie.
Are elemente schizoide si autiste. Nu are discernamant




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curatela. obtinerea curatelei nicu001 nicu001 Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in vederea obtinerii curatelei pentru o persoana majora - 24 ani, cu diagnostic de \\"retardare ... (vezi toată discuția)
Instituire curatela persoana adulta cu handicap psihic jewelled jewelled In urma decesului mamei noastre, sora mea suferinda de schizofrenie nu se poate descurca singura, astfel incat necesita un curator care sa-i reprezinte ... (vezi toată discuția)
Procedura pentru a instaura curatela at_1970 at_1970 Buna ziua, as vrea sa stiu care e procedura pentru a instaura curatela pentru mama care are certificat de handicap pentru Alzheimer? Va multumesc. (vezi toată discuția)