Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua si La multi ani! Am primit o amenda pentru ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua si La multi ani! Am primit o amenda pentru lipsa plan ...

Buna ziua si La multi ani!

Am primit o amenda pentru lipsa plan tarifar cand am validat cardul in mijlocul de transport.
Amenda este in cuantum de 500 lei, maximul prevazut de actul normativ care prevede ca amenda pentru fapta savarsita de mine poate fi intre 200 si 500 lei.

Procesul verbal NU contine mentiunea achitarii de jumatate din minimul amenzii in termen de 15 zile.
Am cateva nelamuriri, daca m-ati putea ajuta.

1. Pot contesta acest proces verbal pentru lipsa mentiunii respective? Este un element obligatoriu? Nu contine nicio mentiune despre achitarea a jumatate din amenda aplicata sau minimul amenzii (nu este precizat acest lucru in HCL-ul aplicabil)
2. Pot achita jumatate din minimul amenzii? Trebuie sa achit jumatate din amenda aplicata?

Va multumesc frumos
DarkSoul, utilizator
Nu puteti achita amenda la jumatate daca nu e prevazut in pv aceasta posibilitate.
Care e hcl aplicabil ?
[ link extern ] /
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

[ link extern ] .

Daca in PV nu este trecuta posibilitatea achitarii a jumatate din minimul amenzii, nu se aplica dispozitiile art. 28 din OG2/2001, precum si cele ale art. 16 din OG 2/2001 privind mentiunile obligatorii ale unui PV?

Multumesc.