avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare definitiva din 2017 pentru incredintarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare definitiva din 2017 pentru incredintarea minorului ( ...

Hotarare definitiva din 2017 pentru incredintarea minorului ( minorul incredintat tatalui ), mama a achitat "0"lei. ( Actualmente mama are dosarul de trimitere in judecata la Parchet ).
.Intrebari : 1. Cine stabileste cuantumul sumei datorate minorului ?
2. Cine face calculul aferent sumei datorate ,orice contabil ?
3. Suma aferenta se actualizeaza cu rata inflatiei ?
Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:39, 3 Ianuarie 2021
ce scrie in hotararea de plata a pensiei ?
Instanta a dispus obligativitatea platii unei pensii de intretinere in cuantum de 25% din venitul net realizat de la data ramanerii definitive a hotararii ,pana la majoratul minorului ,respectiv 2030.
mama a fost angajata in timpul asta , a avut un net ?
A fost angajata pe o perioada foarte scurta, momentan este casnica .As dori va rog un raspuns mai direct de principiu.
Nu aveti cum sa solicitati raspunsuri daca nu dati niste date.
De calculat, poate calcula oricine, si dvs daca stiti ce leafa a avut.
Acum, daca nu are, din ce sa se calculeze cei 25%?
Daca e casnica si nu se dovedeste reaua credinta, ma indoiesc ca va fi trimisa in judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua sunt divorțat prin acord de mediere și platesc o ... Buna ziua sunt divorțat prin acord de mediere și platesc o pensie de întreținere de 550 de lei fosta sotie dorește să ceară majorarea pensiei deoarece ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere claniros7 claniros7 Buna seara, Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez... Am o sentinta pentru stabilire pensile intretinere ....instanta mentioneaza ca veniturile din orele ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara bcfbmv bcfbmv Spuneti-mi va rog , cat este marja pentru plata pensiei alimentare pentru un copil si daca se tine cont si de alte datorii care le are cel ce trebuiesa sa ... (vezi toată discuția)