avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Este necesar punct de lucru?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Este necesar punct de lucru?

Buna seara și la multi ani!
Sunt asociat unic la un srl care desfasoara activitati încadrate în clasa CAEN 581. Am sediul social închiriat și declarație pe proprie raspundere ca nu desfasor activitati la sediul social.
De asemenea, am certificat constatator de la onrc prin care au inregistrat declarația pe proprie răspundere conform căreia activitatea se desfasoara la beneficiar si/sau in afara sediilor proprii.
Întrebarea mea este, în aceste conditii, pentru a desfasura activitatea legal, am nevoie de un punct de lucru?
De asemenea, daca raspunsul este negativ, în cazul unui control, unde se va desfasura acesta (de la ITM, de la ANAf)?
Va multumesc mult!
Ultima modificare: Duminică, 3 Ianuarie 2021
PO246087, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:49, 5 Ianuarie 2021
Buna ziua, Ce activitate prestati mai exact la beneficiar? Editare la beneficiar? E posibil asa ceva?
Asta o sa va intrebe cei pusi pe intrebari. Spre exemplu, intr-un contract de munca, trebuie scris unde se desfasoara activitatea.
Ca sa stim daca aveti sau nu nevoie de un punct de lucru trebuie sa stim realitatea. Fizic, ce activitate desfasurati.
Declaratia aia pe proprie raspundere este usor de dat, dar ce declarati acolo trebuie sa se regaseasca in realitate, asta e logica. Intelegeti?
De exemplu, continutul unui site (partea de text).
Atunci este in regula. Asa pare (ca nici prea multe detalii nu dati, si nu se poate merge pe ghicite).
Mergeti pe sistemul ales de dvs si vedeti pe parcurs. Faceti un contract de munca si prestati de acasa.
Multumesc pentru raspuns.
Si in cazul acesta unde au loc controalele?
Controalele pot avea loc la sediul societatii sau la punctul de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa fara relatie de dependenta cristian_pp cristian_pp Buna ziua, In baza noilor modificari introduse in codul fiscal de la 1 iulie se introduc conditii draconice pentru pfa-uri. Cum ar trebui un PFA sa-si ... (vezi toată discuția)
Schimbare sediu social - declaratie Alin Ursu Alin Ursu Buna, Trebuie sa schimb sediul social in acelasi judet. Noul sediu e pe baza gazduirii a sediului la un cabinet de avocatura. Intrebarea mea este ce model de ... (vezi toată discuția)
Stabilire temporara sediu social srl la cab de avocat ContSters79137 ContSters79137 Am un client care imi solicita stabilirea temporara a sediul unei SC la sediul cabinetului meu. Aveti idee ce acte imi cere registrul comertului, in afara ... (vezi toată discuția)