avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. As dorii sa stiu daca pot lasa prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. As dorii sa stiu daca pot lasa prin testament o parte ...

Buna ziua. As dorii sa stiu daca pot lasa prin testament o parte din locuinta mea. Mentionez ca nu sunt casatorita cu acea persoana dar stam impreuna de 10 ani timp în care am renovat impreuna casa. Am si 2 fete care sunt mostenitoarele mele legale.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:41, 5 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, dar maximum 1/2.
Altfel, încălcati rezerva succesorala a fiicele, iar testamentul se reduce.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ContSters225985 ContSters225985 Va rog sa-mi raspundeti si mie la aceasta intrebare!! Bunicii sotului meu,in casa carora stam,au doua fete. Sotul meu este copilul unei fiice ,a fost crescut ... (vezi toată discuția)
Poate fi atacat testamentul dupa 18 ani? 201715 201715 Buna seara! Am o problema care ma framanta de ceva timp si va rog sa imi raspundeti daca se poate.Socrul meu i-a lasat mostenire sotului meu, cu cateva luni ... (vezi toată discuția)
Testament - intrebari gabicluj gabicluj Buna ziua. Am o nelamurire legata de procedura care se urmeaza pentru executarea unui testament. Pe scurt: Daca defunctul lasa mostenire prin testament, toate ... (vezi toată discuția)