Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. As dorii sa stiu daca pot lasa prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. As dorii sa stiu daca pot lasa prin testament o parte ...

Buna ziua. As dorii sa stiu daca pot lasa prin testament o parte din locuinta mea. Mentionez ca nu sunt casatorita cu acea persoana dar stam impreuna de 10 ani timp în care am renovat impreuna casa. Am si 2 fete care sunt mostenitoarele mele legale.
Da, dar maximum 1/2.
Altfel, încălcati rezerva succesorala a fiicele, iar testamentul se reduce.