Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de întreținere viager Buna seara Familie cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de întreținere viager Buna seara Familie cu 2 copii ...

Contract de întreținere viager

Buna seara
Familie cu 2 copii și doua case dorește sa încheie contracte de întreținere pe viața cu fiecare dintre copii! Este posibil acest lucru? Adică o familie sa fie întreținute pe viața de ambii copii iar la decesul familiei fiecare dintre cei 2 copii sa dobândească câte un imobil!?Multumiri! Toate cele bune
Copii oricum vor moșteni casele și le vor împărți. Dacă vreți contract de întreținere să faceți contracte individuale pentru fiecare copil un contract și un imobil. Să nu faceți un singur contract cu amândouă imobilele pe amândoi copii, că nu-i va ajuta cu nimic pe copii când nu veți mai fi. Va fi tot ca la dezbaterea moștenirii la succesiune.
Dapix, utilizator
Multumiri! Da, așa se dorește contracte individuale cu câte un imobil ptr fiecare copil ! Credeam ca este interzis....
Vedeti ce zice notarul.

La o prima vedere nu par sa existe probleme.
Da, se pot încheia doua contracte de întreținere distincte.