Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire remorca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire remorca

Buna ziua,
Tatal meu a avut un srl pe care l-a desfiintat acum 15 ani. Pe acea firma exista inmatriculata o remorca pentru care a platit in continuare impozit la primarie fara sa faca radierea acesteia de pe firma si trecerea ei pe numele lui.
Inmatricularea remorcii este suspendata de mai multi ani.
Dupa desfiintarea firmei, tatal meu s-a imbolnavit de o boala grava si acum cateva luni a decedat.
As dori sa trec remorca in masa succesorala, ca apoi sa pot sa o reinmatriculez.
Care sunt pasii necesari pentru a putea pune in legalitate aceasta remorca?
Multumesc!
Nu puteti sa treceti remorca in masa succesorala, pentru ca nu apartine defunctului, ca persoana fizica, ci firmei.
Ar fi trebuit ca odata cu radierea si lichidarea firmei, tata sa depuna la Registrul Comertului un raport de repartizare a activelor societatii, iar remorca sa treaca in proprietatea sa,
Acum, nu mai aveti ce face. Poate doar pe cale judecatoreasca. Discutati si cu un avocat.
Multumesc pt raspuns!
Dar dupa dezbaterea succesiunii, pot depune raportul de repartizare a activelor in calitate de mostenitor pentru recuperarea remorcii?
Nu. Trebuia depus atunci cand s-a radiat societatea. Dupa, nu se mai poate decat cu hotarare judecatoreasca.
Multumesc!