Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Transfer proprietate de pe firma pe persoana fizica ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Transfer proprietate de pe firma pe persoana fizica (asociat ...

Transfer proprietate de pe firma pe persoana fizica (asociat unic)

Tatal meu a avut o firma avand ca si asociat unic pe el insusi. Aceasta firma avea drept pe proprietate pe un imobil.

Aceasta firma a radiat-o si lichidat-o in 2017 primind in cele din urma un "Certificat de radiere" din partea Registrului Comertului in care scrie ca s-a radiat firma X in baza rezolutiei Y din 2017.
De asemenea mai avem :
- "Proces verbal de predare primire receptie" intre firma X si tatal meu in care se stipuleaza ca imobilul in urma radierii trece in proprietatea tatalui meu.
- "Decizia unicului asociat" in care se decide dizolvarea si lichidarea simultana, fara numirea unui lichidator.

Asadar, din ce inteleg firma a fost radiata si lichidata, iar activele au trecut in proprietatea tatalui meu.

Problema este ca tatal meu a murit si acum doresc sa fac succesiunea. Notarul mi-a cerut "certificat eliberat de Registrul Comertului din care sa rezulte faptul ca urmare a radierii societatii imobilele vor trece in patrimoniul asociatului;".
De asemenea, am scos un extras de cartea funciara pentru imobil si intr-adevar inca apare firma X ca proprietar.

Am fost astazi la Registrul Comertului si fetele de acolo s-au cam blocat si pana la urma am facut o cerere pentru eliberarea tuturor documentelor ce tin de firma X in speranta ca voi gasi acolo acest certificat.

Ma puteti ajuta va rog cu alte idei sau daca ati trecut prin asta, care este procedura ?
Unde ar fi trebuit sa scrie mutarea patrimonului de la firma la asociat ? Poate in rezolutia atasata certificatului de radiere ?

Multumesc.
Trebuia ca, la radiere, sa ceara in mod expres transferul dreptului de proprietate si eliberarea de catre registrul comertului a unui certificat in acest sens.

Daca nu s-a cerut si eliberat acum este tardiv si ma tem ca nu veti reusi sa includeti imobilul in masa succesorala si sa obtineti certificat de mostenitor care sa contina si acest imobil.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Buna ziua,

Este necesar a fi facuta o actiune in instanta avand ca obiect constatarea, de catre instanta, a acestui transfer.

Ulterior, in baza acestei hotarari, veti putea continua demersurile referitoare la dezbaterea succesiunii.
Avocat Marin Cristina, utilizator