Forum Discuţii juridice Executare silită Limita poprire - dupa obligatia de intretinere copii ...
Discuție deschisă în Executare silită

Limita poprire - dupa obligatia de intretinere copii Un angajat ...

Limita poprire - dupa obligatia de intretinere copii

Un angajat este divortat si are 2 copii in intretinere, copiii locuiesc cu acesta.
Cat putem sa-i retinem din salariu pentru aceste popriri, avand in vedere ca are copii in intretinere? Se aplica maximul de 50 % sau cat ar trebui sa fie?
daca sunt mai multe popriri, jumatate.
ati primit de la executor de altfel, in scris cu cat trebuie oprit.
Mai departe, e dreptul angajatului sa conteste.
gi-jane2, moderator
Dacă are două popriri trebuie să-i rețineți maxim 50% din venitul lunar NET. Așa spune legea. Mama copiilor este și ea obligată de lege să întrețină copii cu 33% din salariul ei NET.
Angajatul dvs trebuie să primească pensie de întreținere de la mama copiilor, iar dacă refuză, poate să o execute silit.
Copii au doi părinți și trebuie întreținuți în solidar de amândoi.

Dvs sunteți terț poprit și aveți obligația să vă conformați deciziei executorului judecătoresc, pentru că riscați proces la Judecătorie pentru validarea popririi.
Dapix, utilizator