Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lamuriri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lamuriri

Sora sotiei mele a decedat.A fost casatorita peste 30 de ani,nu a avut copii.Aceasta a dobandit de la parintii sai, prin mostenire, in nume propriu, o suprafata de teren.Intrebarea este urmatoarea: sotul acesteia are drept de mostenire asupra terenului?Dar sotia mea si ceilalti frati (mai sunt inca 2) au drept de mostenire asupra terenului surorii lor?
valimasi, utilizator
au drept si fratii si sotul, jumatate ia sotul, jumatate impart fratii.
gi-jane2, moderator