Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna seara! Am 5000mp extravilan la sosea și as dori ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna seara! Am 5000mp extravilan la sosea și as dori sa-mi construiesc ...

Buna seara! Am 5000mp extravilan la sosea și as dori sa-mi construiesc o casa.Mentionez ca vi-za-vis de mine este construit jn restaurant și un cort pt nunți,tot pe extravilan.Întrebare;cum as putea sa-mi construiesc și eu casa?si daca legea îmi acorda pana in 1000m ca teren intravilan.Multjmesc!
In extravilan se poate construi doar anexa exploatatie agricola sau casa de vacanta (care are un regim mai special). Terenul ce categoria de folosinta are? Daca e pasune, faneata ceva va mai pricopsiti si cu o scoatere din circuitul agricol care iar e o procedura fantastic de ``birocratica``.

Verificati la primarie daca nu cumva s-a trecut in intravilan acel teren fiind la drum. Daca totusi nu este in intravilan, si doriti casa de locuit, atunci sa pregatiti in jur de 1.000 de euro pentru PUZ (pentru a se baga in intravilan) si alte cheltuieli...