Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna, as dori sa va prezint intr-un fel pe scurt cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna, as dori sa va prezint intr-un fel pe scurt cazul meu. Eu ...

Buna,
as dori sa va prezint intr-un fel pe scurt cazul meu. Eu si sora mea nu mai locuim in Romania de ceva timp, starea de sanatate a mamei s-a inrautatit de cateva luni. Sora mea a reusit intr-o oarecare masura sa o interneze pe mama noastra la un Camin de Persoane Varstnice in Romania, in speranta ca o sa ne fie mai usor atat noua copiilor plecati din tara cat si mamei ramase singure.
La scurt timp ne-am dat seama (adica eu si sora), cheltuielile pentru Casa de Persoane Varstnice sant foarte greu de acoperit, inclusiv cu pensia modesta a mamei, de aceea am dorii sa vindem apartamentul mamei, ea fiind in continuare Proprietarul imobilului.
Problema noastra e ca mama nu vrea sa-l vanda si din pacate este internata la aceasta Casa de Varstnici cu un anumit grad de Dementa.
Ce ar trebui facut pentru a putea vinde acest apartament, banii ulterior obtinuti fiiind necesari acoperirii cheltuielilor lunare de la Casa de Varstnici.?
In speranta ca cineva o sa citeasca cele de mai sus va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri, respectiv sfaturi.
Nu puteți vinde proprietatea altuia. Mama să facă un contract cu Azilul de bătrâni și să le dea instituției casa pentru ca să-i poată acoperi cheltuielile. Așa se procedează în cazul bătrânilor cu pensii mici. Întrebați la Azil care este procedura și care sunt pașii de urmat.
Dapix, utilizator