Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale o nelamurire
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

o nelamurire

O societate com are o activitate principala.
in secundar, desfasoara o alta activitate cu al carei COD CAEN figureaza la Registrul Comertului.....pentru aceasta a doua activitate este nevoie de alte demersuri la Registrul Comertului ?
Cea de-a doua activitate trebuie sa fie conforma unui cod CAEN care, la randul lui, trebuie activat la Registrul Comertului.
trebuie sa fraci o hotarare AGA de completare a obiectului de actiovitate pe care o depui la registrul comertului, asta in cazul in care nu este trecuta aceasta activitate in actul constitutiv
obiectul de activitate solicitat trebuie sa existe in obiectul de activitate al societatii si daca activitatea se desfasoara trebuie si autorizata.
pentru o activitate cuprinsa in "obiectul secundar" ai obligatia, ca inainte de a incepe desfasurarea acesteia, sa soliciti certificat constatator (pentru codul CAEN sau codurile CAEN respective).
cererea o adresezi Registrului Comertului. treaba este foarte simpla.