avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca o persoana a decedat la sfarsitul lunii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca o persoana a decedat la sfarsitul lunii decembrie, in luna ...

Daca o persoana a decedat la sfarsitul lunii decembrie, in luna ianuarie ar mai trebui sa ii fie virata pensia?
Cel mai recent răspuns: HelleneNico , utilizator 08:51, 13 Ianuarie 2021
Nu.
Pensia sa plateste pe luna curenta.
Cum procedez atunci in cazul in care pensia a fost virata deja in contul decedatului? Multumesc frumos!

Carp Mircea a scris:

Nu.
Pensia sa plateste pe luna curenta.

Numai mostenitorii pot avea acces la contul persoanei decedate.
Bun. Persoana a decedat la sfarsitul lunii Decembrie urmand ulterior ca mostenitorii sa depuna documentele necesare pentru incetarea pensiei luna aceasta. Intre timp, banii s-au virat in contul decedatului care, inteleg, reprezinta pensia aferenta lunii Ianuarie. Daca este asa, cum ar trebui sa procedez pentru returnarea banilor? Merg la Casa de Pensii sau solicit bancii virarea sumei in contul platitorului?
Cornel Vasile a scris:

Numai mostenitorii pot avea acces la contul persoanei decedate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se poate face in urmatoarea problema referitoare la banii popriti de un executor? AntonioM AntonioM Buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie: Din luna iulie sau august a acestui an am instituita o poprire de catre un executor in valoare de aproximativ ... (vezi toată discuția)
Procedura executare silita inimadistrusa inimadistrusa Buna ziua! Ma aflu in urmatoarea situatie si am nevoie de o informatie din partea unei persoane care cunoaste aceasta speta pe care vreau sa o prezint: am ... (vezi toată discuția)
Dosarul de subventie la incalzire - interpretare exceptie in cazul decesul persoanei, dupa executarea lucrarii de montaj microcentrala andreea-deea andreea-deea Salutari, Mama de peste 80 de ani a unei rude a depus un dosar de cerere a subventiei de 2500 de lei pentru montarea unei centrale de apartament in ... (vezi toată discuția)