Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca o persoana a decedat la sfarsitul lunii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca o persoana a decedat la sfarsitul lunii decembrie, in luna ...

Daca o persoana a decedat la sfarsitul lunii decembrie, in luna ianuarie ar mai trebui sa ii fie virata pensia?
Nu.
Pensia sa plateste pe luna curenta.
Cum procedez atunci in cazul in care pensia a fost virata deja in contul decedatului? Multumesc frumos!

Carp Mircea a scris:

Nu.
Pensia sa plateste pe luna curenta.

Numai mostenitorii pot avea acces la contul persoanei decedate.
Bun. Persoana a decedat la sfarsitul lunii Decembrie urmand ulterior ca mostenitorii sa depuna documentele necesare pentru incetarea pensiei luna aceasta. Intre timp, banii s-au virat in contul decedatului care, inteleg, reprezinta pensia aferenta lunii Ianuarie. Daca este asa, cum ar trebui sa procedez pentru returnarea banilor? Merg la Casa de Pensii sau solicit bancii virarea sumei in contul platitorului?
Cornel Vasile a scris:

Numai mostenitorii pot avea acces la contul persoanei decedate.