avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ARE DREPTUL LA Vre-O PENSIE?Buna ziua, as dori sa spun ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ARE DREPTUL LA Vre-O PENSIE?Buna ziua, as dori sa spun ca soacra mea nu are nici un venit ...

Buna ziua, as dori sa spun ca soacra mea nu are nici un venit financiar, doar socrul meu are pensie. As vrea sa va intreb daca poate sa beneficieze de vreo pensie? Mentionez ca a crescut t copii, a mai muncit pe la CAP dar nu are nici un document. Multumesc
Cel mai recent răspuns: suciu_oli77 , utilizator 21:01, 14 Ianuarie 2021
Dacă a lucrat la CAP 15 ani, să scoată adeverință de la arhivă sau de la Primărie, și poate beneficia de pensie. La dosar trebuie depusă adeverință de vechime. Stagiul minim de cotizare e 15 ani.
Ultima modificare: Joi, 14 Ianuarie 2021
Dapix, utilizator
Trebuie sa fi muncit/lucrat cel putin 15 ani la CAP si in care sa fi realizat cel putin 15 timpi utili.
Domnul Mircea, din pacate nu are , numai 5 ani vechime( total) .Multumesc mult pt ajutor.

Carp Mircea a scris:

Trebuie sa fi muncit/lucrat cel putin 15 ani la CAP si in care sa fi realizat cel putin 15 timpi utili.

Din pacate nu are , numai 5 ani vecjime( total). Multumesc mult pentru ajutor.

Dapix a scris:

Dacă a lucrat la CAP 15 ani, să scoată adeverință de la arhivă sau de la Primărie, și poate beneficia de pensie. La dosar trebuie depusă adeverință de vechime. Stagiul minim de cotizare e 15 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - condiții pensie Ela Miu Ela Miu Mama mea a muncit la CAP din anul 1974_ 1990 în adeverința de vechime reiese cu 8 ani. Are vârsta de 65 de ani și nu beneficiază de nici o pensie. La casa ... (vezi toată discuția)
Info pensia minim garantata irimescucatalin irimescucatalin Buna ziua , Numele meu este IRIMESCU CATALIN domiciliat in Bucuresti , sector 2 , str Mecet nr 40 , va rog prin prezenta sa imi furnizati informatii ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? dobresenciucp dobresenciucp sunt nascuta in data de 5/11/1953 sex Feminin am muncit ca angajata 21 de ani plus 7 la colectiv in total am 28 ani de munca,am crescut 10 copii intrebarea e ... (vezi toată discuția)