Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ARE DREPTUL LA Vre-O PENSIE?Buna ziua, as dori sa spun ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ARE DREPTUL LA Vre-O PENSIE?Buna ziua, as dori sa spun ca soacra mea nu are nici un venit ...

Buna ziua, as dori sa spun ca soacra mea nu are nici un venit financiar, doar socrul meu are pensie. As vrea sa va intreb daca poate sa beneficieze de vreo pensie? Mentionez ca a crescut t copii, a mai muncit pe la CAP dar nu are nici un document. Multumesc
Dacă a lucrat la CAP 15 ani, să scoată adeverință de la arhivă sau de la Primărie, și poate beneficia de pensie. La dosar trebuie depusă adeverință de vechime. Stagiul minim de cotizare e 15 ani.
Dapix, utilizator
Trebuie sa fi muncit/lucrat cel putin 15 ani la CAP si in care sa fi realizat cel putin 15 timpi utili.
Domnul Mircea, din pacate nu are , numai 5 ani vechime( total) .Multumesc mult pt ajutor.

Carp Mircea a scris:

Trebuie sa fi muncit/lucrat cel putin 15 ani la CAP si in care sa fi realizat cel putin 15 timpi utili.

Din pacate nu are , numai 5 ani vecjime( total). Multumesc mult pentru ajutor.

Dapix a scris:

Dacă a lucrat la CAP 15 ani, să scoată adeverință de la arhivă sau de la Primărie, și poate beneficia de pensie. La dosar trebuie depusă adeverință de vechime. Stagiul minim de cotizare e 15 ani.