avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista vreo modalitate prin care poate fi anulat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista vreo modalitate prin care poate fi anulat un Testament ...

Exista vreo modalitate prin care poate fi anulat un Testament cu titlu particular?
Detaliere:
O persoana mi-a facut testament pentru dreptul de proprietate asupra unui teren.
1. Asta inseamna ca momentan terenul nu este al meu, va fi doar doar dupa moartea sa?
2. De asemenea, daca se razgandeste si face un testament unei alte persoane, persoana respectiva va deveni proprietar pe terenul respectiv dupa moartea testatorului?
3. Dupa moartea testatorului ce ar trebui sa fac cu acel testament?

Multumesc anticipat si scuze pentru limbajul stangaci.
Ultima modificare: Joi, 14 Ianuarie 2021
claklaus, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:36, 14 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Da.
2. De razgandit, testatorul o poate face oricand. Este dreptul lui legal de proprietar in viata.
Daca face un testament altei persoane, pentru acelasi bun, testamentul dvs se va anula. Daca face un testament pentru un alt bun, testamemtul dvs va ramane valabil.
3. Sa va adresati unui birou notarial pentru dezbaterea mostenirii.
Va multumesc pentru promptitudine.
Aveti idee cum as putea sa verific daca mai este facut un testament pentru acelasi teren? Am citit despre existenta RNNEL (registrul national notarial de evidenta a liberalitatilor). Ma pot adresa unui notar pentru verificarea in acest registru?
Nu aveți dreptul să verificați ce a făcut un proprietar cu proprietățile lui. Sunt date și informații cu caracter personal. Este dreptul fiecărui om să lase testament pentru bunurile sale cui vrea și când dorește, atâta timp cât este în viată.

Persoana care v-a făcut testamentul mai trăiește`?
Ultima modificare: Joi, 14 Ianuarie 2021
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La RNNEL apare intregistrat testamentul, nu si continutul acestuia.
Dar avand in vedere ca modificari ale testamentului pot fi aduse oricand (chiar de mai multe ori intr-o zi), e o piedere de timp sa verificati la nesfarsit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Lory13 Lory13 Buna ziua. Fiti amabil .....matusa mamei mele a murit de curand. Ea are 2 fii vitregi (copii sotului decedat cu mult inaintea ei). Conform cettificatului de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua...as dori sa închei un testament la.notariat si as ... costel01 costel01 Buna ziua...As dori sa închei un testament la.notariat si as dori sa stiu ce acte trebuie sa am pentru acest demers?si v-as mai ruga frumos sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Persoana pe care o am în întreținere mi-a făcut testament, însă în trecut a mai făcut și altora. există posibilitatea să mai existe un testament valabil, și de unde aș putea afla? alina.livia alina.livia Buna ziua. Am o batrana in intretinere. Mi-a facut testament . Problema este ca in trecut a mai facut si altora testamente, donatii pe care spune ea ca le-a ... (vezi toată discuția)