Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista vreo modalitate prin care poate fi anulat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista vreo modalitate prin care poate fi anulat un Testament ...

Exista vreo modalitate prin care poate fi anulat un Testament cu titlu particular?
Detaliere:
O persoana mi-a facut testament pentru dreptul de proprietate asupra unui teren.
1. Asta inseamna ca momentan terenul nu este al meu, va fi doar doar dupa moartea sa?
2. De asemenea, daca se razgandeste si face un testament unei alte persoane, persoana respectiva va deveni proprietar pe terenul respectiv dupa moartea testatorului?
3. Dupa moartea testatorului ce ar trebui sa fac cu acel testament?

Multumesc anticipat si scuze pentru limbajul stangaci.
claklaus, utilizator
1. Da.
2. De razgandit, testatorul o poate face oricand. Este dreptul lui legal de proprietar in viata.
Daca face un testament altei persoane, pentru acelasi bun, testamentul dvs se va anula. Daca face un testament pentru un alt bun, testamemtul dvs va ramane valabil.
3. Sa va adresati unui birou notarial pentru dezbaterea mostenirii.
Va multumesc pentru promptitudine.
Aveti idee cum as putea sa verific daca mai este facut un testament pentru acelasi teren? Am citit despre existenta RNNEL (registrul national notarial de evidenta a liberalitatilor). Ma pot adresa unui notar pentru verificarea in acest registru?
Nu aveți dreptul să verificați ce a făcut un proprietar cu proprietățile lui. Sunt date și informații cu caracter personal. Este dreptul fiecărui om să lase testament pentru bunurile sale cui vrea și când dorește, atâta timp cât este în viată.

Persoana care v-a făcut testamentul mai trăiește`?
Dapix, utilizator
La RNNEL apare intregistrat testamentul, nu si continutul acestuia.
Dar avand in vedere ca modificari ale testamentului pot fi aduse oricand (chiar de mai multe ori intr-o zi), e o piedere de timp sa verificati la nesfarsit.