avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara ca tutore legat de art 171 ce am si ce nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara ca tutore legat de art 171 ce am si ce nu am dreptul ...

buna seara ca tutore legat de art 171 ce am si ce nu am dreptul sa fac
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 05:17, 15 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este prea largă (generală) întrebarea.
Dacă tot ați ajuns cu cititul până la 171 ...

Art. 171. -
Regulile privitoare la tutela minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani se aplică și în cazul tutelei celui pus sub interdicție judecătorească, în măsura în care legea nu dispune altfel.

... atunci citiți și mai sus în secțiunea cu privire la exercitare tutelei.

Bunăoară:
Art. 142. -
(1) Tutorele are îndatorirea de a administra cu bună-credință bunurile minorului. În acest scop, tutorele acționează în calitate de administrator însărcinat cu simpla administrare a bunurilor minorului...

Dacă citiți textele înlocuind „minor” cu „cel pus sub interdicție”, vă rezultă și ce puteți face și ce nu puteți face.

Sau adresați-ne o întrebare concretă. Ce anume v-ați gândit să faceți și vă întrebați dacă puteți ori nu puteți face?
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare la tutela viorikac viorikac Buna ziua, As dori sa imi spuneti ce trebuie sa faca o persoana pentru a iesi de sub tutela intrucat vrea sa aiba un alt tutore, o alta persoana care sa il ... (vezi toată discuția)
Poate un tutore sa vanda casa unei persoane fara discernamant ? zaharia_1 zaharia_1 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns: unchiul a luat sub tutela o verisoara bolnava de schizofrenie din anul 1995, aceasta verisoara este foarte ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? in prezent ... DanMaria51 DanMaria51 Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? In prezent este mama dar as vrea sa l reprezint eu. Are handicap grad 1 fara discernamant. Vreau sa fac ... (vezi toată discuția)