Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara ca tutore legat de art 171 ce am si ce nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara ca tutore legat de art 171 ce am si ce nu am dreptul ...

buna seara ca tutore legat de art 171 ce am si ce nu am dreptul sa fac
Este prea largă (generală) întrebarea.
Dacă tot ați ajuns cu cititul până la 171 ...

Art. 171. -
Regulile privitoare la tutela minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani se aplică și în cazul tutelei celui pus sub interdicție judecătorească, în măsura în care legea nu dispune altfel.

... atunci citiți și mai sus în secțiunea cu privire la exercitare tutelei.

Bunăoară:
Art. 142. -
(1) Tutorele are îndatorirea de a administra cu bună-credință bunurile minorului. În acest scop, tutorele acționează în calitate de administrator însărcinat cu simpla administrare a bunurilor minorului...

Dacă citiți textele înlocuind „minor” cu „cel pus sub interdicție”, vă rezultă și ce puteți face și ce nu puteți face.

Sau adresați-ne o întrebare concretă. Ce anume v-ați gândit să faceți și vă întrebați dacă puteți ori nu puteți face?
romascanu, moderator