Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este posibil ca după ce am inaintat cerere de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este posibil ca după ce am inaintat cerere de concediu de odihnă, ...

Este posibil ca după ce am inaintat cerere de concediu de odihnă, în aceeași zi,angajatorul să dea o decizie de restrângere a activității și implicit concediere și să includă în zilele de preaviz și zilele mele de concediu de odihnă?
Codul Muncii
art.60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
....
h) pe durata efectuarii concediului de odihna.
....
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.