Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, puteti sa ma ajutati, va rog, in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, puteti sa ma ajutati, va rog, in urmatoarea speta? ...

Buna ziua, puteti sa ma ajutati, va rog, in urmatoarea speta? Am cumparat in 2015 o casa cu contract de VC si acum, cand a trebuit sa fac anumite lucrari, am descoperit ca instalatia electrica este cu fire innadite, cu dimensiuni diferite, iar acoperisul (care are tigla metalica) nu are folie anticondens. In contractul de VC nu apare specificat niciun termen de garantie si in acest fel nu s-a putut face receptia finala. Casa face parte dintr-un sir de 6 case lipite (acoperisul este comun) si banuim ca din aceasta cauza dezvoltatorul nu ne-a furnizat cartea tehnica. Dezvoltatorul mai poate fi tras la raspundere? Se mai poate aplica prevederea din Legea Constructiilor referitoare la 10 ani garantie ptr vicii ascunse? Multumesc.
Aveți o acțiune în care puteți invoca viciile ascunse ale imobilului și să solicitați remedierea sau efectuarea cheltuielilor pe seama vânzătorului.
Multumesc mult ptr raspuns.